Śp. S. Helena Pędzik

Helena urodziła się 31 marca 1942 r. w Brzezinach koło Morawicy. Rodzice, Jan i Franciszka z domu Zawadzka, wychowali czworo dzieci (trzy córki i jednego syna). Helena była z nich najmłodsza. Ojciec zajmował się 9-cio hektarowym gospodarstwem, dlatego większy ciężar troski o wychowanie religijne dzieci spoczywał na pani Franciszce. Helena wspominała po latach szczególny przykład mamy, która codziennie odmawiała cały różaniec i miała głębokie nabożeństwo do Matki Bożej. Była też przełożoną we Franciszkańskim Zakonie Świeckich. Helena po ukończeniu w Brzezinach szkoły podstawowej udała się do Kielc, gdzie uczęszczała na kurs krawiecki prowadzony przez s. Pelagię Borowiec ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej. Oprócz zdobywania umiejętności krawieckich Helena poznała tam również pracę sióstr niepokalanek. Upodobanie ukrytego życia zakonnego, jakie zrodziło się w sercu młodej uczennicy Helenki, korespondowało z jej żywym pragnieniem modlitwy i budzonym się powoli powołaniem do służby Bożej. Po ukończeniu kursu Helena wyjechała do Nowego Miasta nad Pilicą, gdzie 5 sierpnia 1960 r. wstąpiła do Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej. Tu odbyła próbę i dwuletni nowicjat, przyjmując imię zakonne s. Emilany od Ofiarowania Matki Bożej. Pierwsze śluby złożyła w roku 1963 r. a wieczyste w 1968. Po nowicjacie rozpoczęła czteroletnie Studium muzyczno-liturgiczne w Aninie i po złożeniu egzaminów trzyletniego Kursu Kwalifikacyjnego w 1978 r. otrzymała prawo do pełnienia obowiązków organistki. Początkowo zamieszkała w Warszawie, a następnie w Grójcu Tu również zdobyła maturę , uczęszczając do wieczorowego liceum ogólnokształcącego. Po 11 latach wyjechała do Końskich, gdzie pracowała jako organistka w parafii pw. św. Anny na Browarach, natomiast w parafii pw. św. Mikołaja pomagała w kancelarii. Po zrobieniu Kursu katechetycznego do wielości obowiązków doszła jeszcze praca katechetyczna, uczyła dzieci religii i przygotowywała do przyjęcia I Komunii Świętej. W 1985 r. latach wyjechała do Działoszyc. W parafii pw. Świętej Trójcy podjęła pracę organistki, prowadziła chór parafialny i scholę młodzieżową. W Działoszycach s. Helena pracowała 16 lat, aż do roku 2001. Potem na krótko pojechała do Końskich, a następnie do domu generalnego w Nowym Mieście nad Pilicą. Dopóki pozwalało zdrowie pracowała w ogrodzie i pomagała w pracach domowych. Kiedy stan zdrowia wymagał leczenia i specjalistycznej opieki medycznej została przeniesiona do Radomia we wrześniu 2014 r. i umieszczona w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym dla przewlekle chorych, prowadzonym przez Zgromadzenie. Odeszła do domu Ojca w dniu 8 listopada 2018 r. w wieku 76 lat i w 55 roku życia zakonnego. Pogrzeb odbył się 10 listopada w Radomiu.