śp. s. Maria Urszula Więcek

Helena Więcek urodziła się 9 sierpnia 1929 roku w Kowali. Ojciec Stanisława był rolnikiem, a matka Anna pracowała w domu. Chrzest święty przyjęła 18 sierpnia 1929 roku w Brzezinach. Do Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny z Bordeaux wstąpiła 23 lipca 1960 roku na ul. Żuczą 38 - Łódź - Arturówek. W tym domu domu zgormadzenia rozpoczęła swoją formację zakonnę: postulat (25 lipca 1960 roku) i nowicjat (3 lutego 1961 roku). W zakonienie otrzymała imię s. Maria Urszula. Po czasie początkowej formacji złożyła swoje pierwsze śluby 3 lutego 1963 r. w Łodzi - Arturówku, w tym domu odmawiała swoją profesję czasową do 1968 roku. 22 sierpnia 1968 roku złożyła swoją profesję wieczystą.

W czasie swegożycia zakonnego podejmowała we wspólnotach Świętej Rodziny różne posługi: w domu nowicjackim wykonywała w latach 1963-65 wszelkie prace domowe, następnie została przeniesiona do wspólnoty na Wigury19 w Łodzi, gdzie siostry prowsdziły szpital, a następnie do Żabiczek i w tych miejscach nadal kontynuowała cichą posługę i oddanie się Bogu w najprostszych, a jakże wymagających pracach domowych. W 1972 została przeniesiona do domu formacyjnego w Arturówku, gdzie podjęła posługę kucharki, ażd do 1980 r. W tym roku rozpoczęła swoją posługę nadal jako kucharka w domu Ojców Oblató Maryi Niepokalanejw Kodniu, gdzie przebywała do 1982 r. W latach 1982-1986 przebywałą we wspólnocie na Hektarowej w Łodzi podejmując posługę w kuchni i w domu. Od 1986 r. aż do 2005 r. przebywała we wspólnocie sióśtr na Wigury 19 w Łodzi, gdzie siostry posługiwały w szpitalu. Od 2005 roku do maja 2017 przebywała we wspólnocie starszych Sióstr w Żabiczkach, podejmując wszelkie prace domowe i pomoc siostrom. Tam przez swoje cierpienie i chorobę starała się służyć Bogu i ofiarowywać Mu swoje życie. Ostatnie miesiące życia przebywała we wspólnocie na ul. Hektarowej w Łodzi. Były one doświadczeniem choroby, cierpienia, które dzielnie przyjmowała i oddawałą Bogu. Otrzymała wiele siostrzanej troski, miłości i opieki. Była osobą prostą ze szczególnym poczuciem humoru, o dobrym sercu i cierpliwą w doświadczeniach.

Zmarła 21 października 2017 roku w dzień swoich imienin, wcześniej przystępując do sakramentu pokuty i pojednania, przyjmując Komunię Świętą i sakrament namaszczenia chorych.