Św. Teresa z Kalkuty

Przybycie Patrona

W dniu 29 lutego 2016 roku Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach otrzymała relikwie pierwszego stopnia błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. Zostały one przekazane przez Biuro Postulacji w Rzymie.

Wprowadzenie Relikwii

Tydzień po uroczystościach kanonizacyjnych Matki Teresy jej relikwie zostały uroczyście wniesione do Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach. Niedzielnej sumie 11 września 2016 r. przewodniczył ks. kan. dr Jarosław Czerkawski, proboszcz parafii św. Izydora w Kielcach-Posłowicach. Relikwie zostały umieszczone w posrebrzanym relikwiarzu ufundowanym przez parafianina. Po uroczystym wprowadzeniu do kościoła zostały ustawione na przygotowanym ołtarzu przepasanym symbolicznym sari z wizerunkiem św. Matki Teresy z Kalkuty. Oprawę liturgii przygotowali członkowie Duszpasterstwa Młodzieży GÓRA. W homilii ks. Jarosław Czerkawski przypomniał m.in., że Matka Teresa była wielką obrończynią życia. Nie zważała na miejsca, na poprawność polityczną – zawsze odważnie mówiła prawdę na ten temat.
Niech ta, która w pełni zjednoczyła się ze swoim Oblubieńcem, będzie naszą orędowniczką i naszym przykładem. Uczmy się od niej podejmowania czynów miłosierdzia każdego dnia.

Krzewienie kultu

1. W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia w dniach 2-4 kwietnia 2016 roku w brzezińskiej parafii odbyło się Triduum Miłosierdzia. Zakończyło się ono spotkaniem "Kawa na obłoku", którego patronem była bł. Matka Teresa z Kalkuty. Osoby dorosłe na to wydarzenie zaprosiło Duszpasterstwo Młodzieży GÓRA. Świetlica Wiejska "Przy fontannie" tradycyjnie zamieniła się w kawiarenkę. Oprócz ciepłych napojów i słodkości na stolikach serwowano kartki z pytaniami. Tematem przewodnim były uczynki miłosierdzie i odniesienie do Bożego Miłosierdzia. Po dyskusjach zebrani obejrzeli film o błogosławionej z Kalkuty i wysłuchali jej odpowiedzi na zadane wcześniej pytania. Na zakończenie ks. Józef Knap poprowadził modlitwę i pobłogosławił zebranych relikwiami bł. Matki Teresy.

2. W podziękowaniu za dar relikwii parafianin z Brzezin udał się do Rzymu na kanonizację Matki Teresy z Kalkuty, która odbyła się 4 września 2016 roku. Złożył on ofiarę od Parafii Brzeziny na dzieła miłosierdzia prowadzone przez Siostry Misjonarki Miłości.

3. We wtorek 5 września 2017 roku we wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty, w kaplicy św. Józefa odbył się pokaz filmu o patronce dnia. Na spotkanie przybyło ok. 25 osób. Po seansie wszyscy przeszli do sali poniżej w budynku gospodarczym i odbyło się nadanie jej imienia św. Matki Teresy z Kalkuty. Z tego pomieszczenia korzysta przede wszystkim Parafialny Zespół Caritas im. bł. Bernardyny Jabłońskiej. W sali znajduje się wizerunek nowej patronki oraz plansze z jej słowami. Niech Matka Teresa czuwa nad czynami miłosierdzia realizowanymi w parafii Brzeziny.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ŚW. TERESIE Z KALKUTY