Bł. Honorat Koźmiński

Przybycie Patrona

W dniu 13 listopada 2015 roku w Nowym Mieście nad Pilicą wolontariusze przygotowujący się do Światowych Dni Młodzieży odebrali dla Parafii Brzeziny relikwie pierwszego stopnia bł. Honorata Koźmińskiego. Przekazał je br. Zdzisław Tokarczyk, gwardian klasztoru. Jego przybycie w relikwiach do brzezińskiej parafii jest uwieńczeniem przeżywanego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego.

Wprowadzenie Relikwii

W niedzielę 6 marca 2016 roku do świątyni parafialnej w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie pierwszego stopnia błogosławionego Honorata Koźmińskiego. Dokonał tego o. Marcin Radomski, kapucyn z Nowego Miasta nad Pilicą, gdzie nowy patron spędził ostatnie lata swojego życia. Błogosławiony Honorat był charyzmatycznym kapucynem, potrafił przyjąć cierpienia, które go nie omijały. Założył największą liczbę zgromadzeń zakonnych (głównie bezhabitowych) w historii Kościoła. Należy do nich aż 8 sióstr pochodzących z parafii Brzeziny. Na uroczystość przybyła jedna z nich, s. Zofia Władyszewska, przełożona ze Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny, wraz z trzema współsiostrami. W innym Zgromadzeniu Córek Maryii Niepokalanej, założonym przez ojca Honorata, żyła najstarsza osoba konsekrowana pochodząca z brzezińskiej parafii – s. Anna Józefa Pietrzyk (dożyła 99 lat). Uroczystość wprowadzenia relikwii była okazją do dziękczynienia za dar licznych powołań zakonnych z parafii oraz czasem modlitwy w intencji kolejnych osób, które oddadzą swe życie na służbę Bogu. Relikwiarz bł. Honorata został ufundowany przez siostry zakonne i kapłanów pochodzących z parafii Brzeziny z okazji zeszłorocznego jubileuszu 575-lecia istnienia.

Krzewienie kultu

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BŁ. HONORACIE KOŹMIŃSKIM