Bł. Bronisława

Przybycie Patrona

Droga pielgrzymowania relikwii bł. Bronisławy była długa. Pod koniec ubiegłego wieku siostry norbertanki z Krakowa przekazały je Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, a on ofiarował je swojemu przyjacielowi księdzu kardynałowi Andrzejowi Deskurowi. W jego kaplicy spędziły kilkadziesiąt lat. Pod koniec swojego życia kardynał przekazał je siostrze Bronisławie Socha, ta zaś postanowiła ofiarować je do brzezińskiej parafii (skąd pochodzi), by mogły tu być czczone.

Wprowadzenie Relikwii

„Rozmiłowana w Krzyżu Chrystusa Błogosławiona Bronisławo, módl się za nami”. Słowa tej pieśni rozbrzmiały w niedzielę 31 sierpnia 2014 roku w kościele pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach. Okazja była uroczysta – do tej świątyni wprowadzane były relikwie błogosławionej Bronisławy. Uroczystościom przewodniczył ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej. 9 dni przed uroczystością w kościele w Brzezinach rozpoczęta została nowenna do bł. Bronisławy, która miała duchowo przygotować wiernych. Na niedzielę wystrój świątyni wykonali parafianie. Zbudowali specjalny ołtarz dla relikwii, w którym umieszczono jej obraz. Na wszystkich mszach w niedzielę 31 sierpnia, w wigilię liturgicznego wspomnienia bł. Bronisławy, odbyło się ucałowanie jej relikwii. Każdy wierny otrzymał pamiątkowy obrazek. Najbardziej uroczysta była jednak suma. Przed jej rozpoczęciem odśpiewano Godzinki do błogosławionej Bronisławy. Następnie relikwie zostały uroczyście wniesione do świątyni przez ks. Krzysztofa Banasika i przekazane proboszczowi parafii ks. Józefowi Knapowi. Oprawę muzyczną eucharystii przygotowała Schola Parafialna im. św. Stanisława Kostki. Podczas homilii ks. Krzysztof Banasik nawiązał do słów, które usłyszała od Chrystusa błogosławiona podczas modlitwy na krakowskim wzgórzu Sikornik: „Bronisławo, Krzyż mój jest twoim, ale też i moja chwała twoją będzie chwałą”. Przybliżył w niej życiorys patronki i zachęcił do podejmowania wezwania Pana Jezusa, wypowiedzianego w ewangelii: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje.” Świętowanie nie zakończyło się w niedzielę. Również w poniedziałek, 1 września, kiedy Kościół wspomina bł. Bronisławę, w brzezińskiej parafii można było ucałować jej relikwie. Szczególnie licznie dokonały tego dzieci i młodzież, które tego dnia miały mszę świętą na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Krzewienie kultu

1. W dniu 9 września 2014 roku delegacja parafialna wybrała się do Krakowa po relikwie bł. Anieli Salawy. W drodze do Bazyliki Franciszkanów pielgrzymi z Brzezin zatrzymali się w kościele Sióśtr Norbertanek na Zwierzyńcu. Delegacja parafialna dziękowała tam za wprowadzenie relikwii bł. Bronisławy do kościoła w Brzezinach, które odbyło się tydzień wcześniej.

2. W poniedziałkowy wieczór 21 września 2015 roku odbyła się w Brzezinach kolejna „Herbata z aureolą”. Tym razem miejscem spotkania był plac z altanami za Świetlicą przy fontannie. Młodzi zgromadzili się wokół ognisko. Patronką spotkania była bł. Bronisława. Jej relikwie stały na tle dużego drewnianego krzyża. Właśnie tematyce cierpienia i trudów życia poświęcone były rozmowy w czasie spotkania. Na młodych oprócz dyskusji i herbaty czekał także poczęstunek w formie kiełbaski z ogniska. Spotkanie zakończyło się wspólnym odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia poprowadzonej przez ks. proboszcza Józefa Knapa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BŁ. BRONISŁAWIE