Bł. Hanna Chrzanowska

Przybycie Patrona

W czwartek 24 czerwca 2021 r. delegacja parafii Brzeziny w składzie: Ks. Kanonik Józef Knap, Agnieszka Bentkowska, Marta Gawron, Natalia Sobura i Damian Zegadło udała się po relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej. Pielgrzymi nawiedzili Kościół pw. Św. Mikołaja w Krakowie, gdzie spoczywają doczesne szczątki błogosławionej. Wzięli udział w czuwaniu z wystawionym Najświętszym Sakramentem. Następnie nad grobem patronki pielęgniarek została odprawiona Eucharystia podczas, której proboszcz ks. Józef Gubała przekazał relikwie I stopnia na ręce proboszcza Brzezin, ks. Józefa Knapa.

Wprowadzenie Relikwii

„Gdy drzwi do pacjenta były zamknięte, wskakiwała oknem. Kochała góry i Beethovena. W każdym, nawet najbardziej zdeformowanym ciele, widziała człowieka” – napisał ktoś o bł. Hannie Chrzanowskiej. Uroczystego wprowadzenia jej relikwii do brzezińskiej parafii w niedzielę 1 maja 2022 r. dokonał ks. Wojciech Polit, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i kapelan szpitalny w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Podczas homilii przybliżył wiernym życie bł. Hanny Chrzanowskiej. Przypomniał także dwie jej wskazówki do pracy pielęgniarsko-położniczej: „Odleżyny są hańbą dla pielęgniarki” i „Należy pracować tak, aby chory nigdy nie czuł pośpiechu”. Ks. Wojciech Polit zakończył homilię prośbą – „Niech błogosławiona Hanna Chrzanowska wspiera nas, wyprasza potrzebne łaski, dobry wzrok - byśmy nie przegapili nigdy chorych i cierpiących wokół siebie – i dobre miłosierne serce – byśmy potrafili ich osłonić przed rozpaczą, kryzysem, upadkiem.” Relikwiarz błogosławionej Hanny ufundowała mieszkająca w parafii pielęgniarka ze swoją rodziną.

Krzewienie kultu

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BŁ. HANNIE CHRZANOWSKIEJ