Święci Męczennicy Rzymscy

Przybycie Patrona

Relikwie przekazane 12 marca 2021 roku przez Arcybiskupa Tadeusza Wojdę, Metropolitę Białostockiego do Parafii Brzeziny. 

Wprowadzenie Relikwii

W III niedzielę adwentu - Gaudete, niedzielę radości, 12 grudnia 2021 r. do kościoła parafialnego w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie Świętych Męczenników Rzymskich. Dokonał tego ks. Janusz Sobiś. Są to relikwie przekazane dla Parafii Brzeziny przez abpa Tadeusza Wojdę, jeszcze z Białegostoku. Pochodzą prawdopodobnie z mensy ołtarzowej jednego z kościołów na Litwie, z którego po wojnie musieli odejść polscy księża. Prochy umieszczone w relikwiarzu pochodzą z katakumb, gdzie w pierwszych wiekach chowano licznych męczenników za wiarę, którzy ginęli z rąk Rzymian. To przy ich grobach gromadzili się potajemnie chrześcijanie na sprawowaniu Eucharystii. I to właśnie tam swój początek ma kult relikwii. Tego dnia rozpoczęły się także w parafii rekolekcje adwentowe.Oprawę muzyczną uroczystości tradycyjnie przygotowała schola parafialna. Prośmy nowych orędowników, abyśmy tak jak oni z miłością i wiarą czekali na spotkanie z naszym Panem. "Krew męczenników jest nasieniem chrześcijan." Niech ich relikwie będą dla nas znakiem nadziei.

Krzewienie kultu

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ŚWIĘTYCH MĘCZENNIKACH RZYMSKICH