Św. Szarbel Makhluf

24 grudnia minęła 115 rocznica śmierci św. Charbela Makhloufa (beatyfikowany 05.12.1965 r., a kanonizowany 09.10.1977) – duchownego maronickiego, mnicha, pustelnika, cudotwórcy i uzdrowiciela. Tego właśnie dnia, w wigilię 2013 roku do naszego kościoła dotarły jego relikwie. Starania o otrzymanie relikwii podjęte zostały przez naszą parafię w listopadzie 2013 roku. Pismo z prośbą o relikwie zostało potwierdzone przez Kurię Diecezjalną. Relikwie miały jednak do pokonania długą drogę, bo nasza parafia otrzymała je z Zakonu św. Marona w Annaya w Libanie. Było to możliwe dzięki dwóm pielgrzymom, którzy udali się do grobu św. Charbela z prośbą o łaskę życia i zdrowia dla wcześniaka o imieniu Józef. Dzięki pomocy Bożej i ludzi dobrej woli udało się otrzymać od braci maronitów relikwie pierwszego stopnia św. Charbela.
Niedziela 2 listopada 2014 roku była dniem dziękczynienia za wszelkie prace podjęte w brzezińskiej parafii w ostatnim czasie. Uroczysta suma rozpoczęła się od poświęcenia nowego parkingu przykościelnego, którego dokonał Kanclerz Kurii, ks. Andrzej Kaszycki. Wprowadził on także do świątyni relikwie św. Charbela Makhloufa.
Ten wyjątkowy mnich, pustelnik z Libanu, jest bardzo znany na całym świecie, szczególnie poprzez spektakularne cuda, jakie za jego przyczyną czyni Bóg. Święty Charbel, dzięki radykalnemu oddaniu się Panu za swojego życia, tych cudów teraz wyprasza wiele. Również parafianie z Brzezin i okolicy doświadczyli jego pośrednictwa u Boga. Małe i większe cuda dokonały się jeszcze przed niedzielną uroczystością. Jego przybycie do parafii pw. Wszystkich Świętych również było cudowne. Dwóch pielgrzymów przywiozło relikwie z Libanu, by wyprosić łaskę życia dla małego Józia. Podczas uroczystej mszy świętej, której oprawę przygotowała Schola Parafialna, homilię wygłosił ks. Sylwester Iwan, kapelan szpitalny. Nawiązując do słów św. Charbela, upominał przed zbytnim skupianiem się na materii, a odejściem od duchowości. Na koniec eucharystii odbyło się ucałowanie relikwii świętego. Każdy z przybyłych otrzymał pamiątkowy obrazek nowego patrona. Młodzież z parafii rozprowadzała także książki na jego temat, modlitewniki i ikony.
„Miłość jest jedynym skarbem, który możecie zgromadzić w ciągu ziemskiego życia i który będzie trwał na wieki”.