Bł. Stefan Wincenty Frelichowski

Przybycie Patrona

Dnia 23 lutego 2016 roku delegacja Parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach i Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach w składzie: ks. Kanonik Józef Knap, dyrektor Krzysztof Kubicki, Aleksandra Głodek, Jakub Łabęcki oraz Damian Zegadło, udała się w pielgrzymce do Torunia po relikwie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy polskich. Delegacja brzezińska wzięła tam udział w Eucharystii odpustowej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Suskiego. Pod koniec mszy świętej na ręce ks. Józefa Knapa zostały przekazane relikwie bł. Stefana Wincentego. Ks. kustosz Józef Nowakowski przekazał dokument potwierdzający ich autentyczność. Jak powiedział ksiądz biskup „Te relikwie są rzeczywiście na wagę złota, ponieważ po męczennikach, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych, nic nie pozostało. Towarzysze niedoli bł. ks. Stefana, dotykając świętości jego życia, ocalili niewiele, ale dzięki temu także i my dziś, w sposób namacalny, możemy dotykać świętości tego kapłana”. Po uroczystościach kościelnych wszyscy udali się do Centrum Kulturalno-Kongresowego „Jordanki”, gdzie odbyła się gala upamiętniająca bł. ks. Frelichowskiego.

Wprowadzenie Relikwii

W niedzielę 27 grudnia 2016 r. ks. Wojciech Oczkowicz – były kapelan Chorągwi Kieleckiej ZHP wprowadził do świątyni relikwie I stopnia bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, męczennika. On to, przebywając w piekle na ziemi, obozie koncentracyjnym w Dachau, oddał się bezinteresownej pracy na rzecz osób chorych na tyfus. Niósł Miłosierdzie tam, gdzie panowała nienawiść i cierpienie. Jego relikwie zostały umieszczone w relikwiarzu w kształcie krzyża harcerskiego, ufundowanym przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach. W uroczystej Eucharystii uczestniczyli harcerze i zuchy, których patronem jest błogosławiony Stefan Wincenty.

Krzewienie kultu

1. 29 stycznia 2015 r. delegacja z parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach ks. Proboszcz Józef Knap, animator przedsięwzięcia Damian Zegadło, harcerka z 75KDH z Bilczy Julia Giemza, zastępowa z 44KDH z Brzezin Ola Sołtys i drużynowa PGZ z Brzezin Magda Gawior wyjechała do Torunia. Droga prowadziła prosto do skromnego ołtarza i harcerskiego krzyża, w którego sercu znajdują się relikwie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Warto wiedzieć, że był on nie tylko księdzem i męczennikiem obozu w Dachau, ale również harcerzem. To dlatego właśnie po jego relikwie udała się umundurowana reprezentacja. Zostały one wypożyczone parafii Brzeziny na miesiąc, z okazji zbliżającej peregrynacji Symboli ŚDM.

2. 13 lutego 2015 roku był wyjątkowym dniem. Do parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach przybyły Symbole Światowych Dni Młodzieży: Krzyż Roku Świętego i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Zgromadzili się wokół nich nie tylko liczni parafianie, ale i zaproszeni na tą uroczystość harcerze z terenu diecezji. Świętowanie rozpoczęło się od spotkania w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach, podczas którego została przybliżona idea ŚDM oraz życiorys patrona harcerzy. Na koniec odbył się także występ artystyczny uczniów brzezińskiej szkoły. O godz. 13.00 odprawiona została uroczysta msza święta w brzezińskim kościele, której przewodniczył ks. Sebastian Nocoń. Homilię wygłosił ks. dr Stefan Radziszewski. Po zakończeniu mszy odbyło się ucałowanie relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego (specjalnie przywiezione z Torunia na to spotkanie) i adoracja symboli ŚDM, którą poprowadziła Schola Parafialna im. Św. Stanisława Kostki. W przerwie harcerze udali się na ciepły poczęstunek do szkoły.

3. Dnia 20 lutego 2015 roku odbyło się czwarte spotkanie "Herbata z aureolą", którego patronem był bł. Stefan Wincenty. Młodzież zgromadzona przy stolikach dyskutowała na temat skarbu. Na te same pytania odpowiedział także bł. kapłan i harcerz.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BŁ. STEFANIE WINCENTYM FRELICHOWSKIM