Bł. Klara Szczęsna

Przybycie Patrona

Dnia 3 października 2015 roku delegacja Parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach w składzie: ks. Kanonik Józef Knap, Anna Machulska, Teresa i Marek Praszkiewicz oraz Damian Zegadło, udała się w pielgrzymce do Krakowa po relikwie bł. Klary Szczęsnej. Jej beatyfikacja odbyła się tydzień wcześniej. W godzinach południowych brzeziniacy dotarli do Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie na ul. Garncarskiej. Zostali zaproszeni do kaplicy św. Józefa Pelczara i bł. Klary Szczęsnej. Tam s. Sebastiana uroczyście przekazała na ręce ks. proboszcza relikwie matki założycielki. Były one umieszczone w relikwiarzu przygotowanym specjalne na beatyfikację. Po modlitwie w intencji parafii Brzeziny pielgrzymi zostali zaproszeni przez swoją rodaczkę s. Bonawenturę na obiad.

Wprowadzenie Relikwii

„Jedna tylko pokora, ta nam zapewnia wytrwanie do końca i nagrodę kiedyś w niebie.” Te słowa błogosławionej Klary Szczęsnej znalazły się na obrazku upamiętniającym wprowadzenie jej relikwii do Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach. Dokonał tego Ks. Biskup Marian Florczyk w poniedziałkowe popołudnie 13 czerwca 2016 r. W tym dniu w Brzezinach również 38 młodych osób otrzymało sakrament bierzmowania. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia do brzezińskiego kościoła relikwii pierwszego stopnia bł. Matki Klary Szczęsnej, współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W tym zgromadzeniu są dwie siostry pochodzące z parafii Brzeziny. Relikwie bł. Klary znajdowały się w relikwiarzu (takim samym jak podczas beatyfikacji) ufundowanym przez rodzinę z Brzezin, której składamy serdeczne podziękowania. Mamy nadzieję, że jej obecność w relikwiach pomoże nam zachwycić się świętością i szczerze jej zapragnąć. W niedzielę po uroczystym wprowadzeniu relikwii na każdej mszy świętej o swojej Matce założycielce opowiadały Siostry Sercanki z Krakowa.

Krzewienie kultu

1. Dnia 27 września 2015 r. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbyła się uroczystość beatyfikacyjna Klary Szczęsnej, współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Sercanek). Na to podniosłe wydarzenie udała się pielgrzymka autokarowa z parafii Brzeziny. Mszy Świętej w Krakowie przewodniczył legat papieski kard. Angelo Amato SDB. W trakcie homilii opowiedział m.in pewne wydarzenie z życia Klary Szczęsnej: Pewnego dnia – opowiada Siostra Bogumiła – Ojciec Założyciel dał jej do cerowania rękawiczki. Podczas gdy je łatała, weszła Matka Klara i upomniała ją, że pracowała nad rękawiczkami bez pozwolenia. Siostra Bogumiła niewinnie odpowiedziała, iż uważała za wystarczające pozwolenie Założyciela. Po krótkiej chwili Matka ponownie weszła do pomieszczenia, uklękła i poprosiła o wybaczenie.  Trzeba by wiele tomów – wyznaje inna z sióstr – aby w sposób adekwatny mówić o pokorze Matki Klary. W beatyfikacji licznie wzięli udział biskupi polscy, kapłani, siostry zakonne oraz wierni świeccy. W trakcie uroczystości zostały wniesione relikwie nowej błogosławionej i odsłonięto jej obraz. Po mszy brzezińscy pielgrzymi zwiedzili sanktuarium oraz skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez siostry.

2. 10 czerwca 2016 roku odbyła się kolejna „Herbata z aureolą” organizowana przez Duszpasterstwo Młodzieży „GÓRA” działające przy parafii p.w. Wszystkich Świętych w Brzezinach. Wyjątkowe  było miejsce – zamiast kawiarnianych stolików i krzeseł – korytarz i taras z poduszkami i niskimi skrzynkami. Tak jak zawsze, spotkanie rozpoczęło się o 18:15 swobodnymi rozmowami. Przybyli goście losowali numer stolika, przy którym mają usiąść. Jedno siedzisko ulokowane było w przedsionku brzezińskiej izby regionalnej, trzy na korytarzu i jedno na tarasie, tuż koło bł. Klary. Za dekorację służyły lustra, kwitnące gałązki, świece i zasłony. Wokół obrazu bł. Klary i jej relikwii również ułożono kwiaty, a w rogu powiewały flagi z logo ŚDM. Pytań do dyskusji było pięć, dotyczyły gadulstwa, przyznawania się do błędów, pokory, czy łatwo umyć komuś stopy lub pozwolić komuś na ich umycie nam. Przy każdym stoliku uczestnicy dowiadywali się czegoś o współtowarzyszach – jak się zachowują, gdy nie mają racji, czym dla nich jest pokora i pycha, czy są one ważne w ich życiu. Po rozmowach nastąpiło „spotkanie” z bł. Klarą, gdyż to ona odpowiadała na pytania, o których kilka minut wcześniej dyskutowali uczestnicy.

3. 27 sierpnia 2016 roku 50-osobowa grupa parafian z Brzezin udała się na pielgrzymkę "Śladami świętych" do Krakowa. Jednym z punktów było nawiedzenie grobu bł. Klary Szczęsnej w Kościele Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego na ul. Garncarskiej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BŁ. KLARZE SZCZĘSNEJ