Bł. Bernardyna Jabłońska

Przybycie Patrona

Dnia 27 września 2015 roku pielgrzymi z Brzezin, wracając z beatyfikacji Klary Szczęsnej, nawiedzili Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie. Nasza Parafia otrzymała wówczas relikwie pierwszego stopnia bł. Bernardyny Jabłońskiej, współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. Jej życie przepełnione było uczynkami miłosierdzia, troską o najbiedniejszych i umiłowaniem Najświętszego Sakramentu. Brzezińscy pielgrzymi zostali oprowadzeni po sanktuarium. Zobaczyli m.in. celę bł. Bernardyny, w której zakończyła ona swoje życie.

Wprowadzenie Relikwii

W II Niedzielę Wielkiego Postu, 21 lutego 2016 r., ks. prałat dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, wprowadził do kościoła pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach relikwie pierwszego stopnia bł. Bernardyny Jabłońskiej. Tego dnia oficjalnie także rozpoczął działalność Parafialny Zespół Caritas, któremu patronuje błogosławiona Bernardyna. Członkowie tej grupy ufundowali relikwiarz dla swojej patronki. W brzezińskiej parafii gościła też albertynka s. Benedykta Majzner, która opowiadała o założycielce swojego zgromadzenia. Powiedziała m.in.: „Bł. Bernardyna uczy mnie wiernej miłości. Dziś tak często rzucamy słowa na wiatr, tak mało dla nas znaczy dane słowo. Bernardyna uczy mnie, by nie odbierać słowa, które dałam. By nie uciekać przed konsekwencjami. By trwać w Chrystusie. Uczy mnie odpowiedzialności.”
O Jezu, daj nam łaski, daj miłość, daj oglądać Ciebie razem z błogosławioną Bernardyną na wieki w niebie!

Krzewienie kultu

1. W piątek po południu 26 lutego 2016 roku w Świetlicy Wiejskiej w Brzezinach odbyło się cykliczne spotkanie "Herbata z aureolą". Patronowała mu bł. Bernardyna Jabłońska, współzałożycielka zgromadzenia albertynek. Tym razem sala w świetlicy wyglądała inaczej. Nie było szczególnej dekoracji. Na stolikach zamiast filiżanek były szklanki, a zamiast kwiatów suche gałązki. Tylko relikwie i leżący obok krucyfiks były otoczone kwietną dekoracją. Nie stało się to bez powodu. Klimat surowej sali miał wprowadzić w temat przewodni - ubóstwo. Po tych ścieżkach prowadziła zebranych bł. Bernardyna Jabłońska. Na koniec uczestnicy obejrzeli film o siostrach albertynkach i wspólnie z księdzem proboszczem odmówili modlitwę.

2. W sobotę 28 stycznia 2017 roku młodzież z naszej parafii wraz z młodymi z innych parafii udali się na pielgrzymkę do Krakowa. Nawiedzili Sanktuarium Ecce Homo i modlili się przy relikwiach św. brata Alberta i bł. Bernardyny Jabłońskiej.

3. Dnia 22 września 2017 r. Parafialny Zespół Caritas w Brzezinach im. bł. Bernardyny Jabłońskiej wybrał się do Miechowa. Wolontariusze najpierw zwiedzili Bazylikę Grobu Bożego i uczestniczyli w eucharystii. Później udali się do Hospicjum Caritas, gdzie przyjęła ich s. Benedykta. Po zwiedzeniu budynku pomodlili się w kaplicy i w dzień swej patronki ucałowali relikwie bł. Bernardyny. Dalsza część odbyła się przy kawie i herbacie. O działalności Domu Kombatanta opowiedziała p. Małgorzata Kobińska. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BŁ. BERNARDYNIE JABŁOŃSKIEJ