Bł. Czesław

Przybycie Patrona

Dnia 20 lipca 2017 roku delegacja Parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach, w składzie: Ks. wikariusz Waldemar Wrzesień oraz rodzina Wojcieszyńskich z Kowali, udała się w pielgrzymce po relikwie bł. Czesława do Wrocławia. Tego dnia przypada liturgiczne wspomnienie błogosławionego Czesława, patrona Wrocławia. Nasi parafianie uczestniczyli w uroczystej sumie odpustowej w kościele ojców dominikanów. Podczas eucharystii na ręcę ks. Waldemara Września zostały przekazanie relikwie I stopnia bł. Czesława.

Wprowadzenie Relikwii

Dnia 31 marca 2019 r., w IV Niedzielę Wielkiego Postu, zwaną Niedzielą Laetare parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach otrzymała nowego patrona. Relikwie I stopnia Błogosławionego Czesława, prezbitera wprowadził do świątyni jego współbrat dominikanin, o. Włodzimierz Wieczorek z Rzeszowa. Przekazał je oficjalnie na ręce ks. kanonika Józefa Knapa. Oprawę uroczystej Eucharystii przygotowała schola i chór parafialny oraz młodzież ze szkoły w Brzezinach. Relikwie patrona zostały ustawione na specjalnie przygotowanym ołtarzyku z wizerunkiem bł. Czesława. Na obrazie patron przedstawiony był z kulą ognistą nad głową, która według tradycji ukazała się podczas oblężenia Wrocławia przez Tatarów, pod wpływem jego modlitwy. To niecodzienne zjawisko spowodowało ich odwrót. Uratował miasto przed atakiem wroga. Wierni w trakcie mszy prosili  go o wparcie w walce z odwiecznym wrogiem - Szatanem. Błogosławiony Czesław żył na przełomie XII i XIII wieku. Habit dominikański otrzymał z rąk samego św. Dominika. Był założycielem i przeorem klasztorów w Pradze i Wrocławiu. Uroczystość rozpoczęła w parafii ćwiczenia rekolekcyjne. To dobry czas, by tak jak syn marnotrawny powrócić w ramiona kochającego Ojca. Niech Miłosierny Pan obmywa nas z naszej winy, byśmy na wzór błogosławionego Czesława dążyli do chwały nieba.

Krzewienie kultu

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BŁ. CZESŁAWIE