Formy kultu w parafii

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach stara się szerzyć kult świętych i błogosławionych. Świątynia pełna jest wizerunków patronów. Przez pokolenia wystrój kościoła się zmieniał. Powstawały nowe ołtarze i obrazy dedykowane świętym. Ks. Bernard Bzinkowski sprawił chorągiew bracką z wizerunkiem św. Wojciecha, feretron z obrazami Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej i św. Macieja, feretron z obrazami Wszystkich Świętych i św. Jana Kantego, feretron z obrazami św. Barbary i św. Marii Magdaleny, chorągiew z obrazami św. Kazimierza i św. Karola. Ks. August Żołątkowski w miejsce dawnych bocznych ołtarzy św. Anny i św. Jana sprawił nowe – św. Antoniego i Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Ks. Jakub Kuliński sprawił do świątyni obraz św. Józefa. Ks. Piotr Czerna kupił figurę św. Stanisława Kostki. Ks. Wacław Smolarczyk zawiesił w kościele duże obrazy świętych i błogosławionych.

Wizerunki świętych patronów w obecnym wystroju kościoła:
Obraz Wszystkich Świętych znajdujący się na zasuwie w Wielkim Ołtarzu. Jest to kopia obrazu Michała Stachowicza, namalowana w 1863 roku przez Dąbrowskiego, głuchoniemego malarza z Kielc. Pierwowzór z 1808 roku znajduje się w brzezińskim feretronie. Obydwa poddawane były renowacji ok. roku 2010.
Figura św. Michała Archanioła i płaskorzeźby Ewangelistów: św. Marka, św. Łukasza, św. Jana, św. Mateusza – na ambonie wykonanej przez stolarza Mikinę z Kielc w 1864 roku.
Figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus ufundowana przez rodziców ks. Jana Matery pod koniec XX wieku.
Figury z ołtarzy bocznych: Matka Boża, św. Jan Ewangelista, św. Antoni, św. Franciszek z Asyżu, św. Alojzy Gonzaga; płaskorzeźby z ołtarzy bocznych: św. Marii Magdaleny i św. Józefa – ołtarze powstały w 1864 roku, ostatnia renowacja odbyła się w latach 2009-2010.
Obraz św. Izydora Oracza – namalowany w 1897 roku, znajduje się na zasuwie prawego bocznego ołtarza, w tle widać kościół brzeziński zgodny z projektem rozbudowy w końcu XIX wieku.
Obraz św. Jana Kantego – namalowany w XVIII wieku, wisi w prezbiterium; w prawym narożniku znajduje się herb Lewart.
Feretron św. Barbary i św. Marii Magdaleny – obrazy znajdują się w drewnianych złoconych ramach, wykonane w II poł. XVIII wieku.
Feretron św. Tekli i Wszystkich Świętych – obraz św. Tekli pochodzi z I poł. XIX wieku.
Feretron Świętej Rodziny i Matki Bożej Częstochowskiej – rzeźbiony.
Feretron Świętej Rodziny i Niepokalanie Poczętej – obrazy.
Chorągwie z wizerunkami: św. Franciszka z Asyżu, Świętej Rodziny, św. Maksymiliana Kolbe, św. Krzysztofa, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Matki Bożej Różańcowej ze św. Jackiem, św. Barbary i Serca Maryi.
Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy – zawieszona w prezbiterium.
Obraz Matki Bożej Częstochowskiej – zawieszony w prezbiterium.
Obrazy św. Barbary, św. Maksymiliana Kolbe, św. Rafała Kalinowskiego, św. Brat Alberta Chmielowskiego, św. Jana Pawła II, bł. Michała Kozala, bł. Karoliny Kózkówny, bł. Urszuli Ledóchowskiej, bł. Jerzego Matulewicza, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Sługi Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego – ufundowane przez parafian pod koniec XX w.

Działania duszpasterskie
Od początku XXI wieku dzięki staraniom duszpasterzy, osób konsekrowanych z parafii oraz parafian świeckich Kościół w Brzezinach otrzymuje kolejnych patronów w relikwiach.

Wprowadzenie relikwii to wielkie wydarzenie, które ma swój koloryt i głębię oraz niepowtarzalny klimat. To uroczystość przemyślana i przygotowywana bardzo starannie. Wszystko zaczyna się od modlitwy, poprzez którą niejako zaprasza się osobę świętą, aby zamieszkała w tym kościele, by otoczyła parafię opieką. Potem odbywa się pielgrzymka po relikwie z udziałem parafian. Przed wprowadzeniem nowego patrona do parafii odmawiana jest nowenna. Samej uroczystości towarzyszy oprawa wizualna – jest przygotowany ołtarzyk na relikwiarz z wizerunkiem patrona, wierni otrzymują obrazki z portretem świętego i modlitwą. Przez całą niedzielę głoszone są kazania przybliżające charyzmat świętego. Każdy może oddać mu cześć przez ucałowane relikwii. Od kilku lat niemal co miesiąc w kościele odbywają się podobne uroczystości. Na ten dzień do parafii zapraszani są przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych, misjonarze związani z charyzmatem świętego, księża etc.

Życiorysy świętych przybliża Parafialne Pismo SANCTUS, które powstało w 2008 roku. Oprócz rubryki „Boży człowiek…” w każdym numerze, przygotowywane są również okazjonalne dodatki z hagiografią i modlitwami do patronów.

Od 2011 roku w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych młodzież z parafii organizuje czuwania modlitewne „Świętych obcowanie”. Mają one na celu wspólne świętowanie i możliwość modlitwy adoracyjnej w kręgu licznych świętych i błogosławionych. Czuwania kończy procesja wokół kościoła z litanią do Wszystkich Świętych oraz poczęstunek, w którym obowiązkowo musi się znaleźć „coś słodkiego od świętego” (ciastko z myślą patrona).

W dniu 18 listopada 2014 roku w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Duszpasterstwo Młodzieży GÓRA zaczęło organizować spotkania „Herbata z aureolą”. Polegają one na wspólnym spędzeniu czasu przez osoby młode przy dobrej herbacie i w specjalnie udekorowanej sali. Podczas każdego comiesięcznego spotkania młodzi dyskutują na konkretny temat związany z życiem danego patrona. „Herbatki” odbywały się już w różnych formach, miejscach i scenografii. Okazjonalnie organizowane są spotkania „Kawa na obłoku” przeznaczone dla osób dorosłych.

Przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych w 2015 roku po raz pierwszy zorganizowano Konkurs plastyczny im. św. Brata Alberta „Świętych malowanie”. Jest on kierowany do dzieci, nie tylko z brzezińskiej parafii. Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej prezentującej postać patrona, którego relikwie znajdują się w kościele w Brzezinach. Organizatorami konkursu jest Duszpasterstwo Młodzieży GÓRA, Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola oraz Parafialny Zespół Caritas.

Parafia organizuje pielgrzymki śladami świętych i błogosławionych. Parafianie uczestniczą także, w miarę możliwości, w uroczystościach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Od 2014 roku organizowana jest 8 września piesza pielgrzymka do Piotrkowic „Na urodziny Matki Bożej”.

Od 2014 roku istnieje fanpage na facebooku „Świętych obcowanie” – https://www.facebook.com/swietychobcowanie

Szczególnemu orędownictwu świętych i błogosławionych oddawane są grupy, dzieła i miejsca w parafii. Swoich patronów mają:
– Koła Różańcowe (św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Maksymiliana Kolbe, bł. Karoliny Kózkówny, bł. Bronisławy, św. Charbela, św. Faustyny, św. Katarzyny Laboure, św. o. Pio)
– Schola parafialna im. św. Stanisława Kostki
– Parafialny Zespół Caritas im. bł. Bernardyny Jabłońskiej
– Dzieło Biblioteczne im. bł. sióstr Ewy i Marty
– sala im. bł. Zofii Czeskiej w świetlicy wiejskiej
– sala im. św. Matki Teresy z Kalkuty w budynku gospodarczym
– Konkurs plastyczny im. św. Brata Alberta
– Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach
– Kaplica Św. Józefa w budynku gospodarczym