Dane aktualne

DSC 0502Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach liczy 3211 wiernych pochodzących z następujących miejscowości: Brzeziny, Nida, Podwole, Kowala Duża, Kowala Mała oraz przysiółek Chałupki Zbrzańskie. Odpusty w brzezińskim kościele przeżywane są 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP) oraz 1 listopada (Wszystkich Świętych). Parafia troszczy się o szerzenie kultu świętych i błogosławionych. W świątyni znajdują się relikwie około 70 patronów. W Parafii działają liczne grupy i wspólnoty. Na terenie przykościelnym jest cmentarz parafialny oraz budynek gospodarczy z kaplicą św. Józefa. Nieopodal stoi plebania, a w lesie przy ul. Sportowej znajduje się stary cmentarz. W 2015 roku został wydany album Z wiarą przez pokolenia. Parafia Brzeziny w dawnej fotografii.

Duszpasterze i pracownicy kościelni:
Proboszcz – ks. kanonik Józef Knap
Wikariusz – ks. Mariusz Kałka
Organista – p. Łukasz Olszak

Numer konta parafialnego:
Bank Spółdzielczy w Kielcach Oddział w Morawicy

GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH
NABOŻEŃSTWA
SAKRAMENTY

1.2 Relikwie Krzyza swRelikwie Krzyża Świętego
W kościele czczone są Relikwie Krzyża Świętego. Parafia otrzymała relikwie w 1594 roku. Zostały umieszczone w srebrnym relikwiarzu ufundowanym przez Mikołaja Ostrowskiego. Miał on kształt krzyża z płaskorzeźbą Ukrzyżowanego i symbolami czterech Ewangelistów. Relikwiarz przechowywany był w tabernakulum umieszczonym na bocznym ołtarzu dedykowanym Ukrzyżowanemu Chrystusowi. W nocy z 12 na 13 czerwca 1980 roku, podczas włamania do brzezińskiej świątyni, relikwie zostały skradzione i zniszczone. Dopiero po 36 latach, dzięki staraniom parafian i nieocenionej pomocy ks. Tadeusza Wojdy SAC, (obecnego metropolity gdańskiego) udało się ponownie sprowadzić Relikwie Krzyża Świętego z Bazyliki Santa Croce in Gerusalemme w Rzymie. Zostały one uroczyście wprowadzone do świątyni na zakończenie Misji Świętych w niedzielę 19 marca 2017 roku przez ks. bpa Mariana Florczyka. W Niedzielę Miłosierdzia 2017 roku rozpoczęła się Peregrynacja Relikwii Krzyża Świętego w Rodzinach Parafii, która trwała do sierpnia 2019 roku. Obecnie Relikwie Krzyża Świętego umieszczone są w bocznym ołtarzu Ukrzyżowania. Ave Crux spec unica!