Św. Andrzej Bobola

Przybycie Patrona

W dniu 23 kwietnia 2016 roku z Parafii Brzeziny wyruszyła pielgrzymka autokarowa do Warszawy. Na miejscu uczestnicy nawiedzili Sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Podczas uroczystej Eucharystii na ręce ks. Józefa Knapa zostały przekazane relikwie pierwszego stopnia jezuickiego męczennika. Św. Andrzej jest jednym z patronów Polski. Brzeziniacy bliżej poznali jego życiorys dzięki zwiedzeniu Muzeum jemu poświęconemu.

Wprowadzenie Relikwii

Dnia 18 czerwca 2017 roku do kościoła w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie Świętego Andrzeja Boboli, męczennika, patrona Polski. W wigilię tej uroczystości w Świetlicy Wiejskiej "Przy Fontannie" w Brzezinach zostało zorganizowane spotkanie na temat nowego patrona. Ok. 50-osobowa grupa parafian obejrzała dokument prezentujący życie i działalność świętego Andrzeja. Później głos zabrał ks. kanonik Józef Niżnik, kustosz Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli w Strachocinie (miejsce narodzin świętego). Opowiedział on o swoich spotkaniach ze świętym patronem na strachocińskiej plebanii. Uroczystość wprowadzenia relikwii świętego Andrzeja odbyła się w niedzielę na Mszy św. o godz. 10.00. Cząstka świętego trafiła do Brzezin z Sanktuarium w Warszawie i została umieszczona w relikwiarzu ufundowanym przez rodzinę z Brzezin. Relikwie wprowadził ks. kanonik Józef Niżnik. Następnie zostały umieszczone na specjalnie przygotowanym ołtarzu. Podczas homilii Kustosz Sanktuarium w Strachocinie przybliżył dokonania świętego za jego życia jak i po śmierci. Przedstawił przykłady licznych łask, które wierni otrzymują za wstawiennictwem św. Andrzeja. Zachęcał także do szczerej modlitwy za jego przyczyną w intencji naszej Ojczyzny. W uroczystościach brała udział także s. Paulina Januchta ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej, którego dom macierzysty w Polsce znajduje się w Strachocinie.

Krzewienie kultu

1. Poniedziałkowy wieczór 16 maja 2016 r. w Świetlicy Wiejskiej w Brzezinach upłynął z aromatem „Herbaty z aureolą”. Patronem spotkania był św. Andrzej Bobola, którego wspomnienie liturgiczne przypadało właśnie tego dnia. Młodzi zebrani w świetlicy dyskutowali o osobowości, a szczególnie charakterze. Tematem przewodnim była ludzka natura. Św. Andrzej pokazał jak swoje negatywne cechy można przekuć na dobro. Niech ten wyjątkowy patron czuwa nad przyszłością młodego pokolenia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ŚW. ANDRZEJU BOBOLI