Bł. Męczenniczki z Nowogródka

Przybycie Patrona

W dniu 4 września 2016 roku, we wspomnienie liturgiczne bł. Sióstr Męczenniczek z Nowogródka, brzeziński parafianin, który uczestniczył w uroczystościach kanonizacyjnych Matki Teresy z Kalkuty, udał się do Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Rzymie. Odbyło się tam przekazanie relikwii pierwszego stopnia bł. sióstr Stelli, Imeldy, Rajmundy, Danieli, Kanuty, Sergii, Gwidony, Felicyty, Heliodory, Kanizji i Boromei dla parafii Brzeziny.

Wprowadzenie Relikwii

W niedzielę 3 września 2017 roku grono patronów Parafii Brzeziny powiększyło się o 11 Błogosławionych Sióstr. Relikwie I stopnia Męczenniczek z Nowogródka wprowadziła s. Iwona Stachurska wraz z 4 Siostrami Nazaretankami z Kielc. Odbyło się to dzień przed ich liturgicznym wspomnieniem. W posrebrzanym relikwiarzu znajduje się 11 relikwii, cząstka każdej z Sióstr: Przełożonej s. Stelli, S. Imeldy, S. Rajmundy, S. Danieli, S. Kanuty, S. Sergii, S. Gwidony, S. Felicyty, S. Heliodory, S. Kanizji, S. Boromei. Brzezińska świątynia cieszy się już obecnością założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, bł. Franciszki Siedliskiej. Z okazji uroczystości został przygotowany specjalny ołtarzyk na relikwie z 11 czerwonymi różami symbolizującymi siostry. Życie i męczeństwo patronek przybliżyła s. Danuta Kozioł, która uczestniczyła w ekshumacji doczesnych szczątek błogosławionych w Nowogródku. Oprawę liturgii przygotowała młodzież z parafii.
Niech ich męczeńska krew będzie dla nas świadectwem, że Chrystus pokonał śmierć i zaprasza nas do chwały Nieba.

Szerzenie kultu

1. Dnia 13 lipca 2017 roku młodzi z parafii i okolic spotkali się na tarasie w Świetlicy Wiejskiej "Przy Fontannie" w Brzezinach, by wspólnie porozmawiać. Okazją była 32. "Herbata z aureolą", której tym razem patronowało aż 11 osób. Do konwersacji na temat wartości życia we wspólnocie zaprosiły błogosławione męczenniczki nazaretańskie z Nowogródka. Młodzi degustując lody i zimną herbatę dzielili się swoimi doświadczeniami przynależności do różnych grup. Na koniec wszyscy pomodlili się litanią przez wstawiennictwo patronek.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BŁ. MĘCZENNICZKACH