Bł. Jan Balicki

W dniu 9 lutego 2018 r. z Kurii Archidiecezji Przemyskiej, nasza parafia otrzymała relikwie bł. Jana Balickiego, kapłana. Prośba do abpa Adama Szala została przekazana za pośrednictwem s. Klary Machulskiej.

Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego w niedzielę 27 października 2019 roku w Brzezinach świętowana była w wyjątkowy sposób. Do grona patronów parafii dołączył bł. Jan Balicki, prezbiter. Podczas mszy świętej o godz. 10.00 jego relikwie wprowadził do świątyni ks. prałat Zbigniew Suchy, wykładowca przemyskiego seminarium oraz redaktor naczelny przemyskiej edycji Tygodnika Katolickiego “Niedziela”. Towarzyszyły mu Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej z Przemyśla. Uroczystą Eucharystię celebrował także rodak, ks. Wiesław Kaczor, pracujący w Niemczech. Relikwiarz bł. Jana Balickiego ufundowany przez rodzinę z Brzezin, został umieszczony obok wizerunku patrona. Oprawę liturgii przygotowała schola parafialna. Ks. Zbigniew Suchy w homilii przybliżył zwykłe a zarazem niezwykłe życie bł. Jana. Podkreślił szczególnie wielkość jego pokory. W liturgii tego dnia często powtarzały się słowa bł. Jana Balickiego: „Dobrze Panie, żeś mnie upokorzył dobrze.” Bł. Jan Balicki żył na przełomie XIX i XX wieku. Dał się poznać jako świetny kaznodzieja i cierpliwy spowiednik. Był wykładowcą i rektorem przemyskiego seminarium duchownego. Jeszcze jako młody ksiądz założył dom opieki dla prostytutek - z tego powodu wielokrotnie rzucano na niego oszczerstwa. Św. Jan Paweł II podczas beatyfikacji Jana Balickiego powiedział o nim: Jako kapłan miał zawsze otwarte serce dla wszystkich potrzebujących. Jego posługa miłosierdzia przejawiała się w niesieniu pomocy chorym i ubogim, ale szczególnie mocno wyraziła się przez posługę w konfesjonale. Zawsze z cierpliwością i pokorą starał się zbliżyć grzesznego człowieka do tronu Bożej łaski. Tego dnia w brzezińskiej parafii przeżywany był także Dzień Seminaryjny. Z tej okazji przybył diakon Wojciech Rutczyński. Parafianie wspierali modlitewnie kieleckie seminarium, prosząc Pana, by dawał Kościołowi pokornych i świętych kapłanów na wzór bł. Jana. Na koniec uroczystości odbyło się ucałowanie relikwii. Każdy otrzymał pamiątkowy obrazek. Była także możliwość nabycia książki na temat bł. Jana, którą napisał ks. Zbigniew Suchy oraz publikacji seminaryjnych. Dobrze Panie, żeś mnie upokorzył… dobrze…. Upokorzenie miękczy serce.. czyniąc pokornym, czyni je czułym, wzruszającym się na widok każdej niedoli i do czynu miłosiernego usposabia. Dobrze Panie, żeś mnie upokorzył… dobrze…. (bł. Jan Balicki)

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BŁ. JANIE BALICKIM