św. Hiacynta i Franciszek

Przybycie Patrona

W dniu 17 lipca 2017 roku ks. kanonik Józef Knap wyruszył w indywidualną pielgrzymkę rowerową do Santiago de Compostela oraz Fatimy. Do grobu Św. Jakuba dotarł w dniu parafialnego odpustu 15 sierpnia. Dwa dni później nawiedził Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. Udał się tam z prośbą o relikwie świętych pastuszków Hiacynty i Franciszka Marto. Została ona pozytywnie rozpatrzona i 20 sierpnia 2017 roku cząstka wizjonerów Matki Bozej z Fatimy była już w Brzezinach.

Wprowadzenie Relikwii

W piątkowy wieczór 13 października 2017 roku, podczas ostatniego nabożeństwa fatimskiego w jubileuszowym roku 100-lecia objawień Matki Bożej, do kościoła parafialnego w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie świętych Franciszka i Hiacynty Marto, wyznawców. Dokonał tego ks. kanonik Henryk Terpiński, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Dębskiej Woli, która została wydzielona z parafii Brzeziny. Relikwiarz wniesiony procesjonalnie do świątyni ma kształt dębu z podobiznami Matki Bożej Fatimskiej oraz trójki wizjonerów. Został ufundowany przez 2 rodziny z Brzezin i Kowali. Relikwie świętych pastuszków przywiózł ks. kanonik Józef Knap z pielgrzymki rowerowej do Fatimy. Podczas homilii ks. Henryk Terpiński powiedział m.in: „Chciałbym, żebyście dzisiaj wrócili do domu i mieli poczucie, co wam zostało dane z nieba, za sprawą świętych, których tutaj macie. Oni nie umarli, oni nie są w relikwiarzu, oni są żywi i tu dzisiaj przyszli w roku, w którym mamy hasło ‘Idźcie i głoście’. Oni przyszli, żeby nam powiedzieć o wielkiej miłości Jezusa, wobec, której nie możemy przejść obojętnie. Której nie możemy się przeciwstawić, ani się buntować. Możemy tę miłość tylko przyjąć, bo jest jedyną szansą, żeby się po prostu zbawić.” Oprawę liturgii mszy świętej przygotowała Schola Parafialna im. św. Stanisława Kostki. Po eucharystii zostało odprawione nabożeństwo fatimskie. Uroczystość zakończyło ucałowanie relikwii świętych podczas, którego wierni otrzymali obrazki z podobizną nowych patronów parafii.

Krzewienie kultu

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ŚW. HIACYNCIE I FRANCISZKU MARTO