Św. Stanisław Papczyński

Przybycie Patrona

Dnia 10 grudnia 2016 roku delegacja Parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach w składzie: ks. Kanonik Józef Knap, Piotr Gołda, Maria Kasperek, Dorota Lużyńska oraz Damian Zegadło, udała się w pielgrzymce do Góry Kalwarii po relikwie św. Stanisława Papczyńskiego. Wizyta rozpoczęła się od modlitwy przy grobie polskiego świętego. Następnie ks. Wojciech Skóra przekazał relikwie założyciela zgromadzenia marianów. Później pielgrzymi udali się do Muzeum św. Stanisława, by zwiedzić wirtualną wystawę o jego życiu. Na koniec obejrzeli także film prezentujący misję tego patrona.

Wprowadzenie Relikwii

17 grudnia 2017 roku, w III niedzielę Adwentu, Kościół przeżywał niedzielę radości, zwaną Gaudete. W Parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach radość była jeszcze większa dzięki przeżywanej uroczystości. Na mszy świętej o godz. 10.00 ks. Wojciech Skóra, marianin postulator procesu kanonizacyjnego o. Stanisława Papczyńskiego wprowadził Jego relikwie do brzezińskiego kościoła. Zostały one umieszczone w posrebrzonym relikwiarzu ufundowanym przez 2 osoby z Brzezin. Po uroczystym przekazaniu na ręce ks. kanonika Józefa Knapa, relikwie zostały ustawione na specjalnie przygotowanym ołtarzyku z wizerunkiem patrona. Podczas homilii ks. Wojciech Skóra zestawił postać św. Stanisława ze św. Janem Chrzcicielem i wskazał dwie najważniejsze wspólne cechy: pokorę i męstwo. Przypomniał także trudne chwile życia patrona w czasie kiedy został wybudowany nowy kościół w Brzezinach (1646 rok). Święty Stanisław Papczyński żył w XVII wieku. Był cenionym w Polsce spowiednikiem. Wyróżniał się wielkim nabożeństwem do Opatrzności Bożej, Męki Pańskiej, Najświętszego Sakramentu, Najświętszej Maryi Panny, był też gorącym orędownikiem modlitwy za dusze czyśćcowe. Założył pierwsze polskie męskie zgromadzenie zakonne – Marianów od Niepokalanego Poczęcia NMP. Niedzielna uroczystość rozpoczęła rekolekcje adwentowe w parafii brzezińskiej, które mają przygotować wiernych na przyjście Pana. Niech w tym czasie bliskie będą słowa św. Stanisława: „Nie miej wątpliwości, że gdy dziś Jezus wsiądzie do łódki twego serca, to po to, żeby tobą pokierować, udzielić ci pomocy i ocalić cię.” Zaprośmy więc Jezusa do łódki naszego serca!

Krzewienie kultu

1. Popołudnie 30 maja 2017 roku w Świetlicy Wiejskiej w Brzezinach upłynęło pod hasłem "duszy". Przy stolikach z pyszną herbatą i ciastem dyskutowano m.in. o kolorach i o czyśćcu. Dekorację sali stanowiły porozwieszane białe komże. Patronem "Herbaty z aureolą" był tym razem św. Stanisław Papczyński, wielki krzewiciel modlitwy w intencji dusz czyśćcowych. Najwięcej trudności sprawiła próba zdefiniowania "duszy". Ostatnie pytanie w rozmowach oparte było na interpretacji fragmentu z Pisma Świętego: „Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.” (Mt 5,25-6)

2. W trakcie pielgrzymki parafialnej 26 lutego 2018 roku grupa z Brzezin zatrzymała się w Górze Kalwarii. Tam zwiedzili multimedialne Muzeum św. Stanisława Papczyńskiego. Później wzięli udział w seansie filmu opowiadającego o cudach za wstawiennictwem tego patrona. Spotkali się także z kustoszem tego miejsca. Na zakończenie pielgrzymi udali się do kościółka Wieczernik, gdzie spoczywają relikwie św. Stanisława Papczyńskiego. W modlitwach indywidualnych i podczas wspólnej litanii oddali jego wstawiennictwu swoje intencje.