Św. Jacek Odrowąż

Dnia 30 stycznia 2016 roku delegacja Parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach w składzie: ks. Kanonik Józef Knap, Jacek Machulski, Renata Posłowska, Ryszard Znój oraz Damian Zegadło, udała się w pielgrzymce do Krakowa po relikwie św. Jacka Odrowąża. O godzinie 10.00 nasi przedstawiciele spotkali się z przeorem Ojców Dominikanów Piotrem Ciubą w Bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. Przekazanie relikwii pierwszego stopnia św. Jacka Odrowąża odbyło się w kaplicy, w której spoczywają jego doczesne szczątki. Jak się okazało, dokument o autentyczności relikwii jest podpisany jeszcze przez kardynała Karola Wojtyłę. Parafianie z Brzezin odmówili litanię do św. Jacka, a ks. proboszcz podpisał potrzebne dokumenty. Na koniec nastąpiło ucałowanie otrzymanych relikwii i czas na osobistą modlitwę.
W dniach 14-16 sierpnia 2016 r. Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach przeżywała Triduum Odpustowe, które rozpoczęło się od wprowadzenia do brzezińskiej świątyni relikwii pierwszego stopnia św. Jacka Odrowąża. Uroczystego wprowadzenia dokonał o. Piotr Krysztofiak, dominikanin. Kapsuła z relikwiami pierwszego polskiego dominikanina została umieszczona w posrebrzanym relikwiarzu ufundowanym przez rodziny z Kowali. Podczas homilii o. Piotr zauważył, że św. Jacek cięgle zwraca naszą uwagę na Eucharystię. Na obrazach najczęściej jest przedstawiany trzymając Najświętszy Sakrament oraz figurę Matki Bożej. W ten sposób przypomina nam o trudnej sztuce dziękowania Panu Bogu za wszelkie otrzymane łaski (eucharistia znaczy dziękczynienie).
Niech przykład życia św. Jacka zachęca nas do pełnego oddania się Bogu oraz głoszenia światu Ewangelii!