Św. Jacek Odrowąż

Dnia 30 stycznia 2016 roku delegacja Parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach w składzie: ks. Kanonik Józef Knap, Jacek Machulski, Renata Posłowska, Ryszard Znój oraz Damian Zegadło, udała się w pielgrzymce do Krakowa po relikwie św. Jacka Odrowąża. O godzinie 10.00 nasi przedstawiciele spotkali się z przeorem Ojców Dominikanów Piotrem Ciubą w Bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. Przekazanie relikwii pierwszego stopnia św. Jacka Odrowąża odbyło się w kaplicy, w której spoczywają jego doczesne szczątki. Jak się okazało, dokument o autentyczności relikwii jest podpisany jeszcze przez kardynała Karola Wojtyłę. Parafianie z Brzezin odmówili litanię do św. Jacka, a ks. proboszcz podpisał potrzebne dokumenty. Na koniec nastąpiło ucałowanie otrzymanych relikwii i czas na osobistą modlitwę.

W dniach 14-16 sierpnia 2016 r. Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach przeżywała Triduum Odpustowe, które rozpoczęło się od wprowadzenia do brzezińskiej świątyni relikwii pierwszego stopnia św. Jacka Odrowąża. Uroczystego wprowadzenia dokonał o. Piotr Krysztofiak, dominikanin. Kapsuła z relikwiami pierwszego polskiego dominikanina została umieszczona w posrebrzanym relikwiarzu ufundowanym przez rodziny z Kowali. Podczas homilii o. Piotr zauważył, że św. Jacek cięgle zwraca naszą uwagę na Eucharystię. Na obrazach najczęściej jest przedstawiany trzymając Najświętszy Sakrament oraz figurę Matki Bożej. W ten sposób przypomina nam o trudnej sztuce dziękowania Panu Bogu za wszelkie otrzymane łaski (eucharistia znaczy dziękczynienie). Niech przykład życia św. Jacka zachęca nas do pełnego oddania się Bogu oraz głoszenia światu Ewangelii!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ŚW. JACKU ODROWĄŻU