Św. Albert Chmielowski

Przybycie Patrona

Dnia 10 maja 2014 r. przedstawiciele Parafii Brzeziny: s. Klara Machulska i Damian Zegadło, udali się z pismem księdza proboszcza Józefa Knapa do Krakowa, do Sanktuarium Ecce Homo. Uczestniczyli tam w eucharystii sprawowanej przez ks. bp. Grzegorza Rysia. Celem tej pielgrzymki było odebranie przygotowanych dla naszej parafii relikwii św. brata Alberta Chmielowskiego. Relikwia – fragment kości palca tego miłosiernego zakonnika – umieszczona jest w posrebrzonej kapsułce i posiada certyfikat potwierdzający jej autentyczność. Za wszelką pomoc podziękowania należą się s. Agnieszce Kotei oraz p. Paulinie Łodejskiej. Odtąd Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach ma kolejnego patrona. Za jego wstawiennictwem szczególnie pragniemy się modlić w intencjach osób osamotnionych i cierpiących.

Wprowadzenie Relikwii

W dniach 17-19 czerwca 2014 r. Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach przeżywała Triduum poświęcone osobie świętego brata Alberta Chmielowskiego, które poprzedziła nowenna przez jego wstawiennictwo. Jego życiorys i duchowość przybliżone zostały także w dodatkach do Parafialnego Pisma SANCTUS. We wtorek przypadało liturgiczne wspomnienie tego patrona najbiedniejszych. Podczas popołudniowej mszy świętej ksiądz proboszcz Józef Knap przybliżył postać świętego Alberta i przytoczył fragmenty kazania biskupa Karola Wojtyły wygłoszonego w 50 rocznicę śmierci Chmielowskiego. Wierni odmówili także litanię do nowego patrona parafii. Na koniec eucharystii odbyło się ucałowanie relikwii św. brata Alberta. Na czas Triduum parafianie przygotowali w kościele specjalną dekorację bocznego ołtarza. Został tam umieszczony obraz świętego brata Alberta, który od około 30 lat wisi w naszej świątyni oraz napis „Święty Bracie Albercie módl się za nami”. W podświetlonym miejscu, udekorowanym kwiatami, ustawiono relikwiarz. Jest to dar młodzieży, która przystępowała do sakramentu bierzmowania. W relikwiarzu w kształcie krzyża franciszkańskiego (tau) umieszczona jest zapieczętowana relikwia. Dnia 18 czerwca 45 młodych parafian otrzymało sakrament bierzmowania. Podczas tej eucharystii ojciec opat Edward Stradomski dokonał także uroczystego wprowadzenia relikwii i przekazał je na ręce księdza proboszcza. W wygłoszonej homilii tłumaczył młodym, na przykładzie świętego brata Alberta, na czym polega wypełnianie chrześcijańskiego powołania do świętości. Oprawę tej eucharystii, oprócz bierzmowanych, przygotowała Schola Parafialna im. św. Stanisława Kostki i Schola Angelo z Piotrkowic. Na koniec wszyscy zebrani w świątyni mogli ucałować relikwie przy śpiewie pieśni ku czci „świętego biedaczyny z Krakowa”. Opuszczali świątynie z pamiątkowymi obrazkami z wizerunkiem brata Alberta z brzezińskiego kościoła. W czwartek w Kościele powszechnym świętowano Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Brzezinach był to także ostatni dzień Triduum ku czci świętego brata Alberta. Na koniec każdej mszy odbyło się poświęcenie „chlebków miłosierdzia”. Miały one symbolizować ofiarę Chrystusa, ale także i naszą ofiarę na rzecz drugiego człowieka. Inspiracją do tego symbolu i mottem ostatniego dnia Triduum były słowa świętego brata Alberta: „Patrzę na Jezusa w Jego Eucharystii: czyż Jego miłość mogłaby obmyśleć jeszcze coś piękniejszego? Skoro jest Chlebem i my bądźmy chlebem. Skąpy jest ten, kto nie jest jak On. Dawajmy siebie samych.” „Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.” Przy śpiewie pieśni Panie, dobry jak chleb wierni mieli szansę ucałować relikwie świętego brata Alberta i zabrać do domu chlebki, których specjalnie na ten dzień upieczono ponad 500 sztuk. Obok koszy z pieczywem znajdowała się skarbona na ofiary, które zostały przeznaczone na pomoc materialną jednej z potrzebujących rodzin z naszej parafii. Złożony dar miłosierdzia był żywym dziękczynieniem za przybycie tego świętego patrona do Brzezin.

Krzewienie kultu

1. "Powinno się być dobrym jak chleb. Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny." - mawiał patron spotkania św. brat Albert Chmielowski. Dnia 23 lipca 2015 roku młodzi, którzy przybyli na kolejne spotkanie "Herbata z aureolą" zostali delikatnie zaskoczeni. Sceneria trochę się zmieniła. Tym razem spotkanie odbyło się na tarasie świetlicy. Wszyscy goście zasiedli przy niskich stolikach na podłodze. W menu była zimna herbata, arbuz, lody i... chleb. Dyskusja tym razem toczyła się wokół jedzenia, dzielenia się i Eucharystii. Pogoda była tak łaskawa, że zebrane osoby przedłużyły czas spotkania i cieszyły się swoją obecnością jeszcze przez długi czas.

3. Dnia 27 września 2015 r. pielgrzymi wracający z beatyfikacji bł. Klary Szczęsnej nawiedzili grób św. Brata Alberta w Krakowie. Brzezińscy pielgrzymi zostali oprowadzeni po sanktuarium. Swój pobyt tam zakończyli Koronką do Bożego Miłosierdzia odmówioną przed obrazem Ecce Homo autorstwa św. Brata Alberta.

4. Dnia 3 października 2015 roku delegacja Parafii, która udała się po relikwie bł. Klary Szczęsnej nawiedziła najpierw Sanktuarium Ecce Homo, gdzie pomodlili się przy relikwiach św. brata Alberta i bł. Bernardyny oraz nawiedzili muzeum.

5. Od 2015 roku w parafii przed Uroczystością Wszystkich Świętych organizowany jest konkurs plastyczny dla dzieci "Świętych Malowanie", którego patronem jest Św. Brat Albert.

6. Na Wielki Czwartek 2016 roku w kościele została przygotowana Ciemnica z obrazem Jezusa Miłosiernego autorstwa św. brata Alberta pn. "Ecce Homo". To wyjątkowe przedstawienie cierpiącego Pana przypomina o tym, że miłość Boża jest większa niż wszystko. Z czerwonych szat Zbawiciela układa się serce. Ciemnica ma zatrzymać każdego z nas nad naszymi uczynkami miłosierdzia. Pan Jezus, słowami Ewangelii św. Mateusza przypomina nam Byłem głodny, a nie daliście Mi jeść, byłem spragniony, a nie daliście Mi pić, byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie, byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie, byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. Pamiętajmy, że Pismo Święte mówi dalej Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. Całość dekoracji przepełnia czerwień, symbolizująca cierpienie oraz przypominająca, że czeka tam na nas Jezus Eucharystyczny.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ŚW. BRACIE ALBERCIE