Bł. Zofia Czeska

Dnia 12 czerwca 2014 r. delegacja z naszej parafii: ks. proboszcz Józef Knap, Ewa Wojcieszyńska, Agata Kasperek, Tomek Korban i Damian Zegadło, udała się z pielgrzymką do Krakowa. Jej celem było odebranie relikwii dla Parafii Brzeziny. Podczas wizyty w domu Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny postulator procesu kanonizacyjnego, siostra Renata Gąsior, przekazała naszym parafianom relikwie błogosławionej Zofii Czeskiej z Maciejowskich. Dodatkowo otrzymali obrazki, książki, płyty, foldery dotyczące założycielki prezentek, oraz oprawiony w złote ramy obraz błogosławionej (kopia obrazu beatyfikacyjnego). Pod koniec wizyty parafianie z Brzezin złożyli kompozycję kwiatową w kaplicy z relikwiami patronki.
W czwartek 9 października 2014 roku do brzezińskiej świątyni parafialnej zostały wprowadzone relikwie błogosławionej Matki Zofii Czeskiej. Dokonał tego ksiądz biskup Piotr Skucha z diecezji sosnowieckiej wraz z gronem 16 kapłanów, którzy byli wyświęceni w naszej diecezji w 1985 roku. Podczas homilii ksiądz biskup ukazał wartość oddania się Bogu na przykładzie bł. Wincentego Kadłubka i bł. Zofii Czeskiej. Odniósł się także do radości i trudów kapłańskiego życia. Na zakończenie eucharystii, której oprawę przygotowała młodzież z parafii, odbyło się ucałowanie relikwii błogosławionej. W ten uroczysty dzień w parafii Brzeziny nie zabrakło specjalnie przygotowanego ołtarza, pięknej dekoracji kwiatowej i pamiątkowych obrazków bł. Zofii Czeskiej. Pomimo dnia powszedniego do świątyni przybyła także liczna grupy wiernych. Postać błogosławionej Zofii zgromadziła wszystkich wokół ołtarza Pana, na którym sprawowana była eucharystia w intencji księdza proboszcza Józefa Knapa w podziękowaniu za 60 lat jego życia i z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Wszystkich Świętych, patronów parafii.
Błogosławiona Matko Zofio Czeska, zatroskana o młodzież i dzieci, wstawiaj się do Boga za nami!