Św. Alojzy Gonzaga

Życiorys

RELIKWIE BŁ. ALOJZEGO W BRZEZINACH

Kwiatki świętych

1. Alojzy jako trzynastolatek klęczał godzinami w samej koszuli w zimnej komnacie, wskutek czego drżał i kostniał do tego stopnia, że tracił równowagę i padał na ziemię, chciał bowiem w ten sposób zapanować nad uczuciem zimna, by móc zawsze się modlić.

2. Alojzy zasłynął ze skrajnej skromności wzroku. Kiedy posłano nowicjuszy w inne niż zwykle miejsce, nie zauważył, że podążają inną drogą; nie zauważył też, że znaleźli się w innym domu, dlatego dziwił się, iż nie może znaleźć kaplicy. Kiedy natomiast ojciec minister kazał mu przynieść książkę pozostawioną przez ojca rektora w refektarzu przy należnym mu miejscu, Alojzy, mimo że przebywał już trzy miesiące w zakonie, zapytał, gdzie znajduje się to miejsce. Alojzy starał się również nie patrzeć kobietom w twarz, stąd zupełnie nie znał z oblicza niektórych swoich kuzynek.

1568 – urodził się w Castiglione delle Stiviere
1585 – wstąpił do jezuitów
1591 – umarł w Rzymie
1605 – beatyfikowany w Rzymie
1726 – kanonizowany w Rzymie
1729 – ogłoszony patronem młodzieży
1926 – ogłoszony patronem młodzieży katolickiej

Cytaty

"Kiedy nam Bóg odbiera to, co dał, czyni to wyłącznie w tym celu, aby nas umieścić w bezpiecznym miejscu
i aby dodać do tego inne dobra, których sami sobie życzymy."
"Miły Bogu Aniele, który mnie, w świętą Twoją opiekę oddanego, od początku życia mego bronisz, oświecasz i prowadzisz, ja Ciebie jako Patrona mego czczę i kocham. Twojej opiece cały się oddaję. Pokornie Cię proszę, byś mnie, lubo niewdzięcznego i przeciw natchnieniom Twoim wykraczającego nie opuszczał, lecz byś mnie błądzącego łaskawie poprawiał, nieumiejętnego nauczał, upadającego podźwignął, strapionego pocieszył, w niebezpieczeństwach zostającego ratował, aż  mnie do wiecznej szczęśliwości doprowadzisz. Amen."

Modlitwy

Litania do św. Alojzego Gonzagi

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison;
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas;
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami;
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami;
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami;
Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami;
Święta Maryjo, Opiekunko świętego Alojzego, módl się na nami

Święty Alojzy, ukochany Synu Maryi,
Św. Alojzy, wierny sługo Ojca Przedwiecznego,
Św. Alojzy, świątynio Ducha Świętego,
Św. Alojzy, wierny naśladowco Jezusa,
Św. Alojzy, gorący miłośniku Ukrzyżowanego,
Św. Alojzy, gorliwy czcicielu Najśw. Sakramentu,
Św. Alojzy, miłością ku Najświętszemu Sercu Jezusa zawsze gorejący,
Św. Alojzy, wspaniałomyślny wzgardzicielu świata,
Św. Alojzy, piękny przykładzie doskonałości,
Św. Alojzy, wzorze pokory,
Św. Alojzy, miłośniku ubóstwa,
Św. Alojzy, lilio czystości,
Św. Alojzy, aniele w ciele ludzkim,
Św. Alojzy, pokutniku niewinny,
Św. Alojzy, wzorze umartwienia,
Św. Alojzy, ozdobo skromności,
Św. Alojzy, ofiaro miłości bliźniego,
Św. Alojzy, wzorze prawdziwej pokuty,
Św. Alojzy, kwiecie anielskiej czystości,
Św. Alojzy, patronie i wzorze chrześcijańskiej młodzieży,
Św. Alojzy, opiekunie uczących się,
Św. Alojzy, dobry doradco w wyborze stanu,
Św. Alojzy, ozdobo Tow. Jezusowego,
Św. Alojzy, światło Kościoła świętego,
Św. Alojzy, wielki cudotwórco,
Św. Alojzy, dzielny Patronie wszystkich Twych czcicieli.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata - przepuść nam Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata - wysłuchaj nas Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata - zmiłuj się nad nami.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Ojcze nasz... Zdrowaś Maryjo...

V. Módl się za nami, święty Alojzy Gonzaga.
R. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się: Boże, niebieskich darów dawco, któryś w anielskim młodzieniaszku Alojzym, przedziwną życia niewinność z równie wielką pokutą połączył: daj nam, którzy jego niewinności zachować nie zdołaliśmy, abyśmy przez zasługi jego i przyczynę przynajmniej w pokucie go naśladowali. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa do św. Alojzego - patrona uczącej się młodzieży

Dobry Boże, wiem, że św. Alojzy Gonzaga, gdy miał siedem lat, umiał na pamięć wiele modlitw, których nauczyła go jego mama. Odznaczał się gorliwością. Bardzo kochał Matkę Bożą i nawet odwiedził Jej sanktuarium we Włoszech w Loreto. Nigdy nie myślał źle o innych i odrzucał wszelkie pokusy złego ducha. Bardzo lubił się uczyć i czytać pobożne książki. Jako dorastający chłopiec podjął odważną decyzję. Chciał zostać jezuitą i otrzymać święcenia kapłańskie. Rodzice jego pochodzili z bogatego szlacheckiego rodu i nie akceptowali jego zakonnego powołania. On jednak, choć bardzo ich kochał, wybrał służbę Jezusowi. Studiował teologię i pomagał chorym podczas epidemii dżumy w szpitalach. Umarł, gdy miał dwadzieścia trzy lata. Swoje życiowe hasło: "Wszystko dla Jezusa!" wypełniał każdego dnia. Daj mi, Boże, odwagę w miłowaniu Ciebie i proszę też za tymi, do których Pan Jezus skieruje swoje zaproszenie do służenia Mu. Niech wielu chłopców i wiele dziewcząt odpowie odważnie na Jego zaproszenie. Amen.

Miejsca

Kościół św. Ignacego Loyoli w Rzymie, Via del Caravita 8a (Włochy)
Sanktuarium św. Alojzego Gonzagi w Castiglione delle Stiviere, piazza s. Luigi (
Włochy)