Św. Alojzy Gonzaga

Relikwie przekazane 12 marca 2021 roku przez Arcybiskupa Tadeusza Wojdę, Metropolitę Białostockiego do Parafii Brzeziny.

We wspomnienie św. Stanisława Kostki, w niedzielę 18 września 2022 r. do brzezińskiej świątyni zostały wprowadzone relikwie innego patrona młodzieży św. Alojzego Gonzagi. Dokonał tego ks. Jacek Kopeć, Dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach. Relikwie zostały umieszczone w specjalnie przygotowanym relikwiarzu z wizerunkiem patrona. Świętego Alojzego i Świętego Stanisława łączyło bardzo dużo. Obaj wstąpili do zakonu jezuitów w Rzymie mimo sprzeciwu swoich ojców, obaj zmarli w młodym wieku, zanim przyjęli święcenia kapłańskie. Św. Alojzy zmarł 23 lata po śmierci św. Stanisława. Zostali kanonizowani w tym samy dniu. Ponad 100 lat temu figura św. Alojzego Gonzagi została umieszczona w ołtarzu bocznym brzezińskiej świątyni. Oprawę liturgii przygotowała Schola Parafialna im. św. Stanisława Kostki i uczniowie ze szkoły w Kowali. Nowy brzeziński patron czczony jest jako patron uczącej się młodzieży.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ŚW. ALOJZYM GONZADZE