Św. Wojciech

W czwartek 23 kwietnia 2015 roku 28-osobowa grupa z parafii Brzeziny udała się na pielgrzymkę autokarową. Dzień i cel nie był przypadkowy. W liturgiczne wspomnienie św. Wojciecha pielgrzymi wybrali się do Gniezna, by na uroczystej sumie odpustowej odebrać relikwie Głównego Patrona Polski. Zabrali ze sobą specjalnie zamówiony relikwiarz z podobizną św. Wojciecha, ufundowany przez rodzinę z Brzezin. Mszy świętej w Archikatedrze Gnieźnieńskiej przewodniczył prymas Polski ks. bp. Wojciech Polak w licznej asyście księży i biskupów. Wśród celebransów był także ks. kanonik Józef Knap. Homilię wygłosił bp Krzysztof Wętkowski. Pokazał on postać św. Wojciecha jako zwycięzcy, a nie przegranego. Przypomniał także, że „każdy święty ma swoją przeszłość, a każdy grzesznik ma swoją przyszłość”. Po komunii świętej odbyło się przekazanie relikwii pierwszego stopnia dla delegacji czterech parafii, m.in. parafii Brzeziny. Słowa wdzięczności do prymasa Polski skierował nasz parafianin Damian Zegadło, który powiedział: „Czcigodny Księże Prymasie Wojciechu, w imieniu parafii, które przed chwilą z twoich rąk otrzymały relikwie św. Wojciecha, pragnę serdecznie podziękować za piękny dar. Ten Wielki Patron całym swoim życiem i męczeńską śmiercią dał świadectwo niezłomnej wiary, tak bardzo potrzebne nam w dzisiejszych czasach, kiedy Kościół jest atakowany, a na całym świecie giną wyznawcy Chrystusa. Wierzymy, że święty Wojciech, biskup i męczennik, będzie naszym prawdziwym orędownikiem i drogowskazem na drodze do świętości, z nadzieją, że kto we łzach sieje, żąć będzie w radości.
Niedziela 16 sierpnia 2015 roku stanowiła Dzień Dziękczynienia w czasie Triduum Jubileuszu 575-lecia Parafii Brzeziny. Podczas sumy do kościoła w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie św. Wojciecha, głównego patrona Polski. Przykład św. Wojciecha uczy oddania się Bogu w pełni, bez żadnych ograniczeń. Przez pamięć o męczeńskiej krwi tego biskupa parafianie modlili się w intencji zmarłych kapłanów i sióstr zakonnych pracujących i pochodzących z tego terenu. Homilię wygłosił salwatorianin z Niemiec, ks. Wiesław Kaczor, a oprawę liturgii przygotowały schola i chór parafialny. Na zakończenie mszy odbyło się ucałowanie relikwii.