Św. Maria Alfonsyna Danil Ghattas

wspomnienie

Życiorys

Soultaneh Maria Ghattas urodziła się w Jerozolimie 4 października 1843 r. w wierzącej rodzinie palestyńskiej. W 1848 r. zaczęła naukę w szkole Sióstr św. Józefa od Objawienia. Po ukończeniu nauki wstąpiła do tego zgromadzenia i 20 czerwca 1860 r. otrzymała imiona Maria Alfonsyna. Wkrótce po złożeniu profesji zakonnej zaczęła uczyć katechizmu w publicznej szkole w Jerozolimie, a od 1865 r. w Betlejem. Dla swoich uczennic zorganizowała Konfraternię Niepokalanego Poczęcia (znanej później jako „Córki Maryi”), a potem także Konfraternię Chrześcijańskich Matek. W święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 1874 r. , Marii Alfonsynie po raz pierwszy ukazała się Matka Boża. W trakcie wizji zakonnica modliła się z siostrami na różańcu, a wśród nich stała Maryja, pod której stopami był dwa świetliste obłoki. Podczas kolejnych objawień Święta Dziewica wyjawiła Marii Alfonsynie swoje pragnienie, by powołać zgromadzenie zakonne. W 1879 r. jej kierownik duchowy o. Joseph Tannous polecił spisywać mistyczne doświadczenia, szczególnie dotyczące nowego zgromadzenia zakonnego. Żeby wypełnić tą misję Maria Alfonsyna musiała opuścić dotychczasowe zgromadzenie. W dniu 10 lipca 1880 r. wraz 5 dziewczętami spotkały się w jednym z klasztorów przy ołtarzu Matki Bożej Kalwaryjskiej i po Mszy św., wróciły do domów, by poinformować najbliższych o swoich zamiarach. Dwa tygodnie później zamieszkały w swoim pierwszym, małym klasztorze, podejmując życie wspólnotowe pod kierunkiem o. Tannous. 15 grudnia 1881 r. pierwsza grupa sióstr otrzymała habity z rąk patriarchy Jerozolimy. Zgodnie z życzeniem Maryi, nowa wspólnota otrzymała nazwę: Instytut Sióstr od Najświętszego Różańca. 12 września 1880 r. siostra Maria Alfonsyna uzyskała od papieża dyspensę od ślubów złożonych w zgromadzeniu Sióstr św. Józefa. 7 października 1883 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr od Najświętszego Różańca, a 8 grudnia tego samego roku została obłóczona (przyjmując imiona Alfonsyna Maria) i rozpoczęła nowicjat. 7 marca 1885 r. złożyła profesję i wkrótce została skierowana do nauczania w Jaffie. W dniu, 4 października 1890 r. s. Alfonsyna Maria została przyjęta do Trzeciego Zakonu Dominikańskiego w Jerozolimie. W latach 1893-1908 była przełożoną domu w Betlejem. W1917 r. założyła sierociniec w Ain Karem. Na początku marca 1927 r. stan jej zdrowia zaczął się coraz bardziej pogarszać. Po kilkunastu dniach choroby zmarła 25 marca 1927 r. w Ain Karem w opinii świętości i została pochowana następnego dnia. Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w Jerozolimie w 1986 r. Została ogłoszona błogosławioną 22 listopada 2009 r. na placu przed bazyliką Zwiastowania w Jerozolimie. 17 maja 2015 papież Franciszek kanonizował bł. Marię Alfonsynę Danil Ghattas oraz trzy inne zakonnice.

RELIKWIE ŚW. ALFONSYNY W BRZEZINACH

Kwiatki świętych

1. Podczas wizji, jaką Maria Alfonsyna miała w święto Matki Bożej Różańcowej w 1877 r., zobaczyła nowo wybudowany klasztor. Maryja stała na tarasie przed wejściem do budynku. W klasztorze widocznych było piętnaście okien – tyle ile tajemnic różańca – a w każdym z nich stała jedna siostra. Nad poszczególnymi osobami widać było napis z przydzieloną danej siostrze tajemnicą: Maria od Zwiastowania, Maria od Nawiedzenia, Maria od Narodzenia… Samą siebie Maria Alfonsyna dostrzegła w dziesiątym oknie – z napisem: Maria od Krzyża. Okazało się to być wydarzeniem proroczym – s. Maria Alfonsyna przyjęła habit sióstr św. Józefa na Kalwarii, a kolejne lata budowania nowej wspólnoty okazały się czasem krzyżowania kolejnych planów i ludzkich pragnień.

1843 – urodziła się w Jerozolimie
1857 – wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Józefa od Objawienia
1862 – złożyła śluby zakonne
1880 – założyła Zgromadzenia Sióstr od Najświętszego Różańca z Jerozolimy
1927 – zmarła w Ain Karem
2009 – beatyfikowana w Nazarecie
2015 – kanonizowana w Watykanie

Modlitwy

Modlitwa do św. Alfonsyny

Boże, który powołałeś świętą Marię Alfonsynę do szukania Twojego Królestwa na tym świecie poprzez dążenie do doskonałej miłości, spraw, prosimy za jej wstawiennictwem, abyśmy w duchu radości kroczyli drogami miłosierdzia. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, Syna Twojego, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Miejsca

Klasztor i Kościół Zgromadzenia Sióstr od Najświętszego Różańca z Jerozolimy w Jerozolimie, Gershon Agron St 14 (Izrael)
Klasztor Zgromadzenia Sióstr od Najświętszego Różańca z Jerozolimy w Ein Karem, Madregot Habikur 3 (Izrael)

Skarby Kościoła