Św. Krescencjusz

wspomnienie

Życiorys

Św. Krescencjusz jest czczony przez Kościół jako męczennik dziecięcy. Według tradycji urodził się w szlacheckiej rodzinie rzymskiej i został ochrzczony wraz z rodzicami przez św. Epigmeniusza w drugiej połowie III w. W czasie prześladowań chrześcijan przez Dioklecjana rodzina uciekła do Perugii, gdzie zmarł jego ojciec Eutymiusz. Pewnego dnia rzymscy żołnierze schwycili na ulicy Perugii jedenastoletniego Krescencjusza. Ponieważ nie chciał oddać czci rzymskim bogom, przewieziono go do Rzymu, aby pokazowym procesem chłopca zastraszyć innych chrześcijan. Krescencjusz nie uląkł się tortur i mimo cierpienia nie wyparł się wiary. Został skazany na ścięcie, wyrok wykonano przy Via Salaria, poza murami miasta. Został pochowany na cmentarzu Priscilla przy Via Salaria. Jego miejsce pochówku stało się obiektem pielgrzymek i czci w średniowieczu. Jego ciało zostało przeniesione z Rzymu do Sieny około 1058 roku na prośbę biskupa Antifredusa. Inne relikwie zostały przeniesione do Tortosy w 1606 roku.

RELIKWIE W BRZEZINACH

ok. 292 – urodził się
ok. 303 – zamordowany w Rzymie

Modlitwy