Bł. Bronisława

1 września
wspomnienie

Życiorys

Bronisława urodziła się ok. 1204 r. w rodzinie Stanisława Odrowąża Prandoty i Anny z Gryffitów-Jaksów w Kamieniu Śląskim. Jej kuzynami byli św. Jacek i bł. Czesław. W wieku ok. 16 lat wstąpiła do klasztoru Norbertanek w Krakowie. Bronisława w młodym wieku została wybrana przełożoną klasztoru. W 1224 roku Kraków nawiedziła zaraza. Bronisława z zaangażowaniem pomagała jej ofiarom. Służyła chorym, rozdawała leki i ubrania, karmiła głodnych. W 1241 roku na Kraków najechali Tatarzy. Siostry musiały uciec z klasztoru i schronić się wśród skał. Klasztor został splądrowany i spalony. Siostry wraz ze swoją ksienią skupiły się na pomocy ofiarom wojny. Później przy wsparciu krewnych Bronisławy zaczęła się odbudowa klasztoru. W najtrudniejszych momentach życia Bronisława udawała się na Sikornik, gdzie oddawała się modlitwie i medytacji. Kontemplowała często cierpienia i śmierć Chrystusa. Na wzgórzu miała widzenie Chrystusa, który obiecał jej: "Bronisławo, krzyż mój jest twoim, lecz i chwała moja twoją będzie". Miała stały kontakt ze św. Jackiem, i od niego nauczyła się modlitwy różańcowej, którą wzbogaciła duchowość swojego zakonu. 15 sierpnia 1257 roku zmarł św. Jacek. Tego dnia Bronisława doznała wizji tryumfalnego wprowadzenia jego duszy przez Matkę Bożą do nieba. Bronisława zmarła 29 sierpnia 1259 r. na wzgórzu Sikornik. Jej kult rozpoczął się niedługo po jej śmierci. Dzięki staraniom różnych osób, dekretem z dnia 23 sierpnia 1839 r. papież Grzegorz XVI zatwierdził pradawny kult oddawany Bronisławie. 5 maja 1840 r. papież zatwierdził miejsce jej kultu jako Błogosławionej w Krakowie w kościele zwierzynieckim, a 31 sierpnia tego samego roku zezwolił na jej kult w całym zakonie norbertanek i w diecezji krakowskiej. Pius IX rozszerzył kult Bronisławy także na diecezję wrocławską, a Leon XIII - na cały zakon norbertański. Obecnie relikwie bł. Bronisławy przechowywane są w kościele Norbertanek, Najświętszego Salwatora, w Krakowie.

RELIKWIE W BRZEZINACH

Kwiatki świętych

1. Według legendy podczas najazdu tatarskiego siostry norbertanki wraz ze swoją ksienią Bronisławą schroniły się w pobliskiej kotlinie, wśród wapiennych skał. Ukryły się w małej kapliczce i tam osaczyli je najeźdźcy. W tym momencie uklękły do modlitwy i razem z kapliczką zapadły się pod ziemię. W ten sposób zostały uratowane, a miejsce to nazywa się odtąd Panieńskimi Skałami. Ponoć człowiek bez grzechu, gdy przytknie oko do skalnej szczeliny, może owe uśpione mniszki zobaczyć.

2. Bronisławę pamiętan po jej śmierci, a jej kult ciągle się rozwijał. Mieszkańcy Zwierzyńca wspominając na jej troskę nad chorymi wzywali jej pomocy w 1707 r. kiedy w Krakowie szalała cholera. Ich dzielnicę epidemia choroby szczęśliwie ominęła, a ten cud przypisywali właśnie Bronisławie.

Kalendarium

1200/1204 – urodziła się w Kamieniu Śląskim
Ok. 1220 – wstąpiła do zakonu norbertanek w Krakowie
1241 – jako ksieni przeżyła najazd tatarski schowana z siostrami wśród skał
1257 – miała wizję Jacka Odrowąża wprowadzanego do nieba
1259 – zmarła na wzgórzu Sikornik w Krakowie
1839 – papież Grzegorz XVI uznał jej kult

Cytaty

„Bronisławo, krzyż Mój jest twoim, lecz i chwała Moja twoją będzie.” (słowa Pana Jezusa do bł. Bronisławy)

Modlitwy

Litania do Bł. Bronisławy

Błogosławiona Bronisławo – módl się za nami
Oblubienico Jezusa Ukrzyżowanego
Wierna służebnico Niepokalanej
Ozdobo Zakonu Norbertańskiego
Strażniczko klasztoru zwierzynieckiego
Drogowskazie świętości
Świątynio żywej wiary
Oazo nadziei i ufności
Pochodnio Bożej miłości
Wzorze pokory i posłuszeństwa
Zwierciadło ludzkiej godności
Przykładzie dobrowolnego ubóstwa
Lilio czystości
Pokutująca za grzechy świata
Nauczycielko cierpliwości
Lekarko chorych
Obrono dobrej sławy
Matko sierot i osób samotnych
Apostołko pojednania i braterstwa
Przyjaciółko młodzieży i ludzi dobrej woli
Opiekunko ludu krakowskiego
Patronko Narodu Polskiego
My grzeszni przez Ciebie Boga prosimy, – przyczyń się za nami
Zrozumienie sensu życia – uproś nam u Boga
Umiejętność odczytywania znaków czasu
Pokój i sprawiedliwość
Życzliwość i miłość dla bliźnich
Zdolność do ofiar i poświęceń
Roztropność w działaniu
Prostolinijność w postępowaniu
Odpowiedzialność za otrzymane zdolności
Wierność życiowemu powołaniu
Wrażliwość na sprawy zbawienia
Łaskę chrześcijańskiej śmierci

C: Módl się za nami bł. Bronisławo
L: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych
C: Módlmy się. Panie Jezu Chryste, który powiedziałeś: Jeśli kto chce iść za Mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój na każdy dzień i niech Mnie naśladuje, udziel nam łaski, abyśmy za przykładem bł. Bronisławy dźwigali krzyże naszego życia z pełnym poddaniem się Twojej świętej woli, która nas wiedzie do wiecznych radości, gdzie Ty żyjesz i królujesz, Bóg na wieki wieków. Amen.

Nowenna do Bł. Bronisławy

Dzień Wiary
Błogosławiona Bronisławo, która w świetle wiary poznawałaś jasno wysoką wartość dóbr wiecznych a znikomość doczesnych i dlatego już w zaraniu życia porzuciłaś świat ze wszystkimi jego bogactwami i rozkoszami, a wybrałaś Jezusa i skarby wieczne dla siebie, wyproś mi wiarę żywą, która by mną kierowała w krótkiej pielgrzymce tego życia i doprowadziła mnie do szczęścia wiecznego w niebie.
Uproś mi też łaskę …, o którą z wielka ufnością udaję się do Ciebie.
Ojcze nasz … Zdrowaś Maryjo … Chwała Ojcu …

Dzień Nadziei
Błogosławiona Bronisławo, która ufając w pomoc Bożą współpracowałaś wiernie z łaskami otrzymanymi, pełniąc dobre uczynki i ćwicząc się w cnotach, aby w ten sposób uświęcić swą duszę, wyjednaj mi wielką ufność w Bogu, zwłaszcza w trudnych okolicznościach życia, gorliwość w spełnianiu obowiązków i wszystkie łaski potrzebne do zbawienia mej duszy.
Uproś mi też łaskę …, o którą z wielką ufnością udaję się do Ciebie.
Ojcze nasz … Zdrowaś Maryjo … Chwała Ojcu …

Dzień Miłości
Ukochana Oblubienico Ukrzyżowanego Zbawiciela błogosławiona Bronisławo, która pragnąc oddać miłość za miłość krzyżowałaś swe niewinne ciało przez umartwienia, a wznosząc ustawicznie swe serce ku Bogu wypalałaś je w ogniu Jego najczystszej miłości, uproś mi tak gorącą miłość, która by mnie kierowała ku Bogu za życia, a kiedyś połączyła mnie z Nim na wieki.
Uproś mi też łaskę …, o którą z wielką ufnością udaję się do Ciebie.
Ojcze nasz … Zdrowaś Maryjo … Chwała Ojcu …

Dzień Pokory
Najpokorniejsza Służebnico Boża, błogosławiona Bronisławo, która wzgardziłaś wielkością tego świata, aby Dzielic ukrycie i upokorzenia Słowa Wcielonego na ziemi, wyproś mi łaskę pokory, poznanie i ukochanie mej nędzy, cierpliwość w upokorzeniach i doświadczeniach życia i wieczną chwałę w niebie.
Uproś mi też łaskę …, o którą z wielką ufnością udaję się do Ciebie.
Ojcze nasz … Zdrowaś Maryjo … Chwała Ojcu …

Dzień Modlitwy
Błogosławiona Bronisławo, która tak ukochałaś modlitwę, że prawie nieustannie jej oddawałaś z największą rozkoszą serca swego, otrzymując w nagrodę wielkie łaski od Pana Boga, wyjednaj mi łaskę modlitwy, umiejętność serdecznego obcowania z Panem Bogiem i wszystkie łaski, potrzebne do uświęcenia mej duszy.
Uproś mi też łaskę …, o którą z wielką ufnością udaję się do Ciebie.
Ojcze nasz … Zdrowaś Maryjo … Chwała Ojcu …

Dzień cierpliwości
Wielka miłośnico Krzyża Jezusowego błogosławiona Bronisławo, która rozumiejąc wartość cierpienia, przyjmowałaś chętnie z reki Bożej zesłane Ci krzyże, a nawet sama zadawałaś sobie różne cierpienia z miłości ku Bogu, uproś mi podanie się woli Bożej we wszystkich przeciwnościach i przykrościach tego życia, aby one oczyściły mą duszę i przymnożyły mi szczęścia w niebie.
Uproś mi też łaskę …, o którą z wielką ufnością udaję się do Ciebie.
Ojcze nasz … Zdrowaś Maryjo … Chwała Ojcu …

Dzień Miłosierdzia
Opiekunko do Ciebie się uciekających błogosławiona Bronisławo, która z sercem współczującym spieszyłaś zawsze na pomoc wszystkim wzywającym Ciebie, wstaw się za mną do Ojca miłosierdzia i wyproś mi odpuszczenie grzechów, zbawienie duszy i cnotę miłosierdzia dla bliźnich.
Uproś mi też łaskę …, o którą z wielką ufnością udaję się do Ciebie.
Ojcze nasz … Zdrowaś Maryjo … Chwała Ojcu …

Dzień czci Najświętszej Dziewicy
Ukochana córko Najświętszej Panny błogosławiona Bronisławo, która tak serdecznie kochałaś i czciłaś Matkę Najświętszą nie tylko białym habitem zakonnym, ale też życiem niewinnym i czystym, a w zamian otrzymałaś różne dowody miłości od tej niebieskiej Matki, uproś mi prawdziwe nabożeństwo do tej Niepokalanej Dziewicy, która jest i moją Matką.
Uproś mi też łaskę …, o którą z wielką ufnością udaję się do Ciebie.
Ojcze nasz … Zdrowaś Maryjo … Chwała Ojcu …

Dzień Wytrwania
Błogosławiona Bronisławo, która za godne noszenie krzyża otrzymałaś tę wielką łaskę za życia, że Chrystus Pan upewnił Cię, iż będziesz Jego chwałę dzieliła po śmierci, a mimo to wytrwałaś do ostatniej chwili w wiernej służbie Bogu i najdoskonalszym spełnianiu swoich obowiązków, wyproś mi łaski potrzebne do wytrwania w dobrym do końca, śmierć szczęśliwą i żywot wieczny.
Uproś mi też łaskę …, o którą z wielką ufnością udaję się do Ciebie.
Ojcze nasz … Zdrowaś Maryjo … Chwała Ojcu …

MODLITWA
Cudna lilio polskiej ziemi, błogosławiona Bronisławo, w ręce Twoje wzniesione w błagalnej modlitwie, składamy losy naszej Ojczyzny, Zbyś jej wypraszała nieustannie łaski potrzebne do pokonania wszystkich nieprzyjaciół i do wytrwania w wiernej służbie Bogu. Uproś i nam, byśmy złączeni prawdziwą miłością chrześcijańską, mogli kiedyś cieszyć się wraz z Tobą posiadaniem i oglądaniem Pana Boga na wieki w niebie. Amen.

Modlitwa o kanonizację Bł. Bronisławy

Boże, który wybrałeś bł. Bronisławę, aby wdziękiem cnót swoich pociągała serca nasze ku Tobie i dlatego utrzymywałeś cudownie cześć dla niej przez sześć wieków w Kościele Twoim, wysłuchując łaskawie modlitwy, zanoszone przez jej przyczynę, racz wsławić nowymi cudami tę wierną Służebnicę Twoją, by zaliczona w grono Świętych, cześć odbierała od wszystkich wyznawców Chrystusowych, dla chwały Imienia Twego Najświętszego. Amen.

Miejsca

Klasztor Sióstr Norbertanek w Krakowie, ul. Kościuszki 88
Kaplica Bł. Bronisławy w Krakowie, ul. Waszyngtona 1

Multimedia

Działo się w Krakowie 29 sierpnia - film

Linki

Norbertanki Kraków
ILG - Brewiarz
Parafia Salwator
Norbertanki - blog