św. Teresa Benedykta od Krzyża

Przybycie Patrona

W dniu wspomnienia św. Teresy (Edyty Stein) 9 sierpnia 2017 roku nasza Parafia wystąpiła z prośbą o Jej relikwie do naszej parafii. Do Brzezin w dniu 28 sierpnia 2017 r. przywiozła je rodzina Kruków, która otrzymała cenny dar od o. Szczepana Praśkiewicza.

Wprowadzenie Relikwii

Dnia 11 marca 2018 roku, w IV Niedzielę Wielkiego Postu (Laetare) ks. Rafał Gudwański, dyrektor Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego w Rabce-Zdrój wprowadził do kościoła w Brzezinach relikwie św. Teresy Benedykty od Krzyża, Edyty Stein. Główna uroczystość odbyła się na mszy świętej o godz. 10.00. Relikwie zostały umieszczone w posrebrzanym relikwiarzu z wizerunkiem patronki na tle Gwiazdy Dawida, otoczonej płomieniami i zwieńczonej krzyżem karmelitańskim. Jego symbolika przybliża najważniejsze elementy z życia świętej. Edyta urodzona w rodzinie żydowskiej odkrywa Boga w Kościele Katolickim. Wstępuje do klasztoru karmelitańskiego, a stamtąd trafia do obozu koncentracyjnego, by zakończyć ziemską wędrówkę w płomieniach pieca krematoryjnego w Birkenau. Relikwiarz spoczął na przygotowanym ołtarzu udekorowanym różowymi różami nawiązującymi do Niedzieli Laetare. Oprawę liturgii uroczystej eucharystii przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach oraz schola parafialna. Podczas homilii ks. Rafał przybliżył parafianom tematykę Krzyża i otwarcia się na jego przyjęcie. Przypomniał także, że nowa patronka parafii sama wybrała sobie nowe imię zakonne „od Krzyża”. W jej życiu urzeczywistniła się ofiara i chwała Krzyża Chrystusowego. Przyjmijmy naukę jaką daje nam nasza nowa patronka: „Krzyż nie jest celem samym w sobie. Wznosi się w górę i wskazuje drogę.”

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ŚW. TERESIE BENEDYKCIE OD KRZYŻA